Pierwsze dodatki solidarnościowe już są na kontach bezrobotnych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Pierwsze wypłaty dodatków solidarnościowych są na kontach osób, które straciły pracę z powodu epidemii koronawirusa. ZUS uruchomił wypłaty już w kilka dni po tym, jak wpłynęły pierwsze wnioski.

Do środy 24 czerwca do ZUS w województwie lubelskim trafiły 1682 wnioski o dodatek solidarnościowy. Już następnego dnia ponad połowa z tych osób miała świadczenie na rachunku bankowym. W piątek 26 czerwca ZUS zrealizował kolejne wypłaty. W sumie w tym tygodniu dodatki trafiły do 1091 mieszkańców województwa na kwotę 1,3 mln zł.

„Tak szybkie wsparcie osób uprawnionych do nowego świadczenia z tytułu utraty pracy z powodu epidemii koronawirusa było możliwe dzięki świetnemu przygotowaniu organizacyjnemu, finansowemu i informatycznemu Zakładu. W poniedziałek ZUS planuje kolejne wypłaty” – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dla kogo dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy może dostać osoba, z którą po 15 marca pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub której umowa o pracę na czas określony wygasła po 15 marca. Żeby otrzymać dodatek, trzeba było w tym roku podlegać ubezpieczeniom z umowy o pracę łącznie przez minimum 60 dni.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Co ważne, przepisy pozwalają złożyć wniosek wyłącznie przez internet, w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Rejestracja w PUE jest bezpłatna. Wymaga potwierdzenia tożsamości, bo daje osobie zalogowanej dostęp do wielu chronionych danych, np. jej historii zatrudnienia i zwolnień lekarskich. Konto w PUE można założyć przez internet, korzystając z podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego) albo przez serwis bankowości elektronicznej.

Można też zarejestrować się w PUE korzystając z pomocy urzędników – w dowolnej placówce ZUS. Więcej informacji o dodatku solidarnościowym i logowaniu do PUE znajduje się na www.zus.pl.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.