„PGE: Zaplanowano odłączenie energii elektrycznej”. Oszustwo na niedopłatę do prądu

pge pogotowie energetyczne 991 prąd
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

„PGE: Na dzień zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 10.50 zł” – o takiej treści oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y.

Niedopłata do prądu – oszustwo

Oszuści znaleźli kolejną skuteczną metodę na pozbawienia nas pieniędzy. Teraz wysyłają SMS-y wzywające do dopłaty drobnych kwot, w związku z niedopłatą do prądu. Nikt nie chciałby być odłączony od prądu przez drobną niedopłatę, dlatego SMS-y tego typu trafiają na podatny grunt.

Do wiadomości SMS oszuści dołączają link. Otwierając go, ofiara tzw. ataku phishingowego trafia na stronę oszusta, na której zostanie poproszona o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, które są potrzebne do zalogowania na rachunek bankowy.

„PGE: Zaplanowano odłączenie energii elektrycznej” – SMS oszustwo | fot. CERT Polska

Witryna łudząco przypomina bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustom. Dzięki temu bez problemu mogą oni później zalogować się na konto bankowe ofiary i wypłacić zgromadzone tam środki.

"PGE: Zaplanowano odłączenie energii elektrycznej" - SMS oszustwo
„PGE: Zaplanowano odłączenie energii elektrycznej” – SMS oszustwo

PGE ostrzega przed oszustami

„Ostrzegamy przed fałszywymi wezwaniami do zapłaty przesyłanymi drogą SMS. Wiadomości zawierają informację o rzekomej należności, która w razie nieregulowania spowoduje wstrzymanie dostaw energii. SMS zawiera również fałszywy link. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, ignorowanie takich wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikanie w aktywne linki w nich zawarte” – informuje PGE, największy dostawca energii elektrycznej w Polsce.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.