PGE zainwestuje ponad 34 mln zł w Lublinie. Z tego budynku będzie zarządzana i sterowana praca całej sieci wysokiego napięcia

Centrala spółki PGE Dystrybucja w Lublinie
Centrala spółki PGE Dystrybucja w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

PGE Dystrybucja ogłosiła rozpoczęcie prac nad projektem budowy Centralnej Dystrybucji Mocy w Lublinie. Budynek, z którego będzie zarządzana i sterowana praca całej sieci wysokiego napięcia na terenie spółki przy ul. Garbarskiej. Inwestycja pochłonie ponad 34 mln zł.

Centralna Dyspozycja Mocy pozwoli podnieść wydajność monitoringu sieci wysokich napięć

Spółka PGE Dystrybucja, która ma siedzibę swojej spółki w Lublinie przy ul. Garbarskiej, rozpoczęła prace nad projektem budowy Centralnej Dyspozycji Mocy (CDM) PGE. To miejsce, z którego zarządzana i sterowana będzie praca całej sieci wysokiego napięcia z obszaru działania spółki, jak również to tam będą trafiać informacje o wszystkich zdarzeniach czy uszkodzeniach odcinków linii na terenie działania spółki.

Nowoczesny budynek powstanie na terenie siedziby centrali spółki przy ul. Garbarskiej. Jak czytamy w komunikacie spółki, CDM będzie wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak niezależne systemy zasilania, redundantne systemy zasilania bezprzerwowego, pełny zestaw instalacji niskonapięciowych czy ściana graficzna wraz z procesorem obrazu.

Zastosowane zostaną także niezależne rozwiązania komunikacyjne (w tym opierające się na bazie projektu realizowanego we współpracy z PGE Systemu, LTE450), jak również redundancję rozwiązań teleinformatycznych (ICT/OT), co wpłynie na pewność dostaw energii elektrycznej do odbiorców i umożliwi szczegółową kontrolę pracy sieci dystrybucyjnej. Takie rozwiązanie ma pozwolić na nieprzerwane monitorowanie sieci i poprawności ich funkcjonowania w czasie rzeczywistym.

„Wdrożenie inicjatywy Centralnej Dyspozycji Mocy PGE Dystrybucja zapewni jednolite standardy w zakresie prac planistycznych, programowania i prowadzenia ruchu całej sieci wysokich napięć (WN) w spółce. CDM pozwoli na większą koordynację pracy służb ruchu i w szczególności sprawną i efektywną reakcję na zdarzenia występujące w sieci wysokiego napięcia, co w rezultacie zapewni zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii elektrycznej” – mówi Karol Łukasik, rzecznik prasowy spółki PGE Dystrybucja.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.