Perseidy 2020: Dziś noc spadających gwiazd. Kiedy i gdzie obserwować rój Perseidów?

gwiazdy noc spadających gwiazd
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Przed nami apogeum Nocy Perseidów 2020, czyli noc spadających gwiazd nazywana także deszczem Perseidów. Już dziś będzie można zaobserwować na niebie rój Perseidów. Gdzie i o której podziwiać spadające gwiazdy?

Perseidy są okruchami skalnymi komet z kosmosu, które wchodząc w ziemską atmosferę spalają się, a ślad takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk. Najwięcej Perseidów możemy obserwować w pierwszej połowie sierpnia. Na niebie pojawia się wtedy najpopularniejszy rój meteorów, które nazywamy Perseidami. Ich nazwa wzięła się stąd, że meteory zdają się wybiegać z konstelacji Perseusza. Niektóre z meteorów są zbyt duże i spadają na Ziemię jako meteoryty.

PERSEIDY 2020: KIEDY NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD? NOC PERSEIDÓW: GDZIE OGLĄDAĆ

Noc Perseidów (maksimum roju Perseidów) w 2020 roku przypada na noce z 11 na 12 sierpnia i 12 na 13 sierpnia (wtorek-środa i środa-czwartek). Wtedy „spadające gwiazdy” będą najlepiej widoczne, warto więc wziąć aparat i udać się w miejsce oddalone od sztucznego światła.

Przewiduje się, że idealną godziną, by rozpocząć seans z nocą spadających gwiazd w Polsce jest okres od około godziny 21:00 aż do świtu. To właśnie wtedy przypada maksimum Perseidów 2020, inaczej nazywane również jako apogeum Perseidów.

GDZIE OGLĄDAĆ PERSEIDY 2020 W NOC PERSEIDÓW?

Punktem wyjścia będzie Gwiazdozbiór Perseusza, ponieważ to z jego strony będą pojawiać się Perseidy 2020. Najlepiej usiąść bądź położyć się w miejscu, gdzie nie ma świateł. Najlepiej udać się gdzieś poza miasto, tam, gdzie zanieczyszczenie świetlne jest małe.

Do obserwacji spadających gwiazd nie musisz mieć nawet specjalistycznego sprzętu. Jednak żeby zobaczyć perseidy jest jeden warunek niezależny od ciebie – niebo musi być bezchmurne.

Macie jakieś sprawdzone miejscówki do obserwowania spadających gwiazd w Lublinie i okolicach? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach poniżej artykułu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.