Perseidy 2020. Dziś noc spadających gwiazd. Gdzie i jak je obserwować?

spadająca gwiazda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych i aktywnych rojów meteorów, jakie obserwujemy na Ziemi. Kulminacja ich aktywności przypada na 12 sierpnia – to już dziś!

PERSEIDY 2020: KIEDY NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD?

Noc spadających gwiazd odbywa się zawsze w sierpniu. W tym roku maksimum roju Perseidów przypada na noc z 12 na 13 sierpnia (środa-czwartek). Wtedy (o ile nie będzie chmur), to spoglądając w niebo będziemy mogli zobaczyć niezwykły astronomiczny spektakl.

Obserwacja spadających gwiazd jest niezwykle łatwa. Wystarczy – najlepiej z dala od ostrych miejskich świateł – położyć się na kocu lub usiąść na leżaku i spoglądać w niebo. Należy obejmować wzrokiem jak największy obszar nieba.

Maksimum roju Perseidów rozpocznie się już około 16:00 12 sierpnia 2020 r.  Oznacza to, że już po zmierzchu, około godz. 21 na niebie będzie można zobaczyć „spadające gwiazdy”. Wszystko potrwa do wczesnych godzin porannych – ostatnie meteory da się zauważyć około godziny 4:30 rano 13 sierpnia.

Prognoza pogody na noc Perseidów

Noc z 12 na 13 sierpnia będzie pogodna w całym kraju. Najlepsze warunki panować będą Polsce wschodniej – tam praktycznie bezchmurne niebo pozwoli na swobodną obserwację. Ubierzmy się jednak ciepło – na wschodzie Polski temperatura miejscami może spaść poniżej 10°C, a nad ranem do około 8°C.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.