Pasterka 2020. Czy policja będzie wchodzić do kościołów i liczyć wiernych?

msza ksiądz kielichy kościół shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Czy w tym roku można pójść na pasterkę? Czy policja będzie wchodzić do kościołów i liczyć wiernych? Odpowiedzi na te pytania szuka wiele osób. Wyjaśniamy.

Pasterka jest uroczystą mszą odprawianą w nocy (najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych) z 24 na 25 grudnia, jako druga z liturgicznej uroczystości Bożego Narodzenia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

Pasterka 2020. Czy w tym roku można pójść na pasterkę?

Rząd wprowadzając obostrzenia nie zakazał odprawiania pasterek. Pasterki w kościołach mogą się odbywać z uwzględnieniem limitu wiernych w kościołach.

W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

Przypomnijmy, że do 27 grudnia przedłużona została dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszy w niedzielę i święta. Biskupi zachęcają wiernych, by korzystali z transmisji liturgii w radiu i telewizji oraz za pośrednictwem Internetu.

Czy policja będzie wchodzić do kościołów i liczyć wiernych w trakcie pasterki?

Pasterka to jedna z mszy świętych w roku, na którą zwykle przychodzi najwięcej wiernych. O komentarz ws. kontroli przestrzegania obostrzeń poprosiliśmy kom. Andrzeja Fijołka, rzecznika prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

„Priorytetem dla policjantów zarówno podczas Świąt Bożego Narodzenia jak i Sylwestra będą zdarzenia, które zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców, a więc związane z przemocą, także tą domową. Równie ważne jest dla nas bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dlatego będziemy sprawdzać stan trzeźwości kierujących” – mówi kom. Andrzej Fijołek.

Co z kontrolami liczby wiernych w kościołach?

„Nie będzie specjalnych akcji związanych z liczeniem osób w domach lub kościołach. W przypadku zgłoszenia będziemy reagować, ale nie ma potrzeby, aby patrol policji wchodził do kościoła w trakcie nabożeństwa. Liczbę wiernych można ustalić, gdy parafianie będą wychodzić z kościoła. Przypominam jednak, że za ilość osób w kościołach odpowiada proboszcz lub inny ksiądz odprawiający liturgię” – wyjaśnił kom. Fijołek.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.