Parlament Europejski przyjął projekt ACTA 2. Koniec Internetu, jaki znamy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Parlament Europejski poparł projekt dyrektywy o prawie autorskim, potocznie nazywany ACTA 2. Nowa dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie.

Parlament Europejski w dzisiejszym głosowaniu poparł projekt kontrowersyjnej dyrektywy, którą w mediach określa się jako „ACTA 2”. Za przyjęciem dokumentu głosowało 438 europosłów, przeciw było 226, a wstrzymało się od głosu 39.

Wśród polskich europosłów przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości byli za odrzuceniem projektu, tłumacząc, że wprowadzi on cenzurę w internecie. Projekt Komisji Europejskiej poparli natomiast europosłowie Platformy Obywatelskiej.

Było to drugie podejście do projektu dyrektywy o prawie autorskim. Na początku lipca europosłowie odrzucili stanowisko komisji prawnej Parlamentu Europejskiego, teraz propozycja projektu uzyskała większość. Do projektu wniesiono ponad 250 poprawek.

ACTA 2 – co się zmieni?

Przyjęte przepisy wzbudzają sporo kontrowersji. Przeciwnicy „ACTA 2” ostrzegają przed „cenzurą w internecie” i końcem wolności w sieci, natomiast ich zwolennicy wskazują, że zmiana prawa jest konieczna, by chronić twórców i dostosować przepisy do rzeczywistości.

chłopak przed laptopem apple
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Podatek od linków – ACTA 2

Wiele kontrowersji wzbudza art. 11 nowej dyrektywy, potocznie zwanym „podatkiem od linków”. Artykułu 11 jest związany z wprowadzeniem obowiązkowej opłaty za dzieleniem się materiałami w sieci, mogącym doprowadzić do zahamowania przepływu informacji, pozbycia się małych wydawców oraz ograniczenie linkowania do stron.

Monitorowanie i kontrolowanie treści w internecie – ACTA 2

Kolejnym kontrowersyjnym artykułem jest art. 13. Właściciele platform Internetowych będą musieli zapewnić, że treści występujące na ich stronach są legalne. W przypadku treści użytkowników wielkich platform typu Facebook, Google, Twitter itd. Będą one musiały być obowiązkowo monitorowane. Uderza to w swobodę wymiany informacji, prawa do prywatności czy wolności wypowiedzi w Internecie.

Dzisiejsze głosowanie nie oznacza, że nowe prawo zaczyna obowiązywać natychmiast. Proces legislacyjny wciąż trwa, a jego zakończenie prognozowane jest na początek 2019 roku.2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. to jest skandal w co ja będę grał w fortnite?? czy może w snake na noki 3310 co jestem za tym żeby acta 2 zostalo wyje**ne