Ważny temat? Prześlij newsa!

Parkujące pojazdy skontrolują autami z kamerami. MPK ogłosiło przetarg na e-kontrolę strefy płatnego parkowania

Spotted Lublin

Samochody z kamerami wyjadą na ulice Lublina, by skontrolować… zaparkowane auta. MPK ogłosił przetarg na dostarczenie i wdrożenie tzw. systemu e-kontroli w strefie płatnego parkowania. Będzie ona uzupełnieniem dotychczasowej pieszej kontroli. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już m.in. w Warszawie. Przypomnimy, że od 11 lutego 2024 r. zarządzaniem strefą płatnego parkowania (SPP) w Lublinie, w której znajduje […]

Pojazd e-kontroli pojazdów w SPP

Pojazd e-kontroli pojazdów w SPP | fot. Hubert Klimek, UM Bytom

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Samochody z kamerami wyjadą na ulice Lublina, by skontrolować… zaparkowane auta. MPK ogłosił przetarg na dostarczenie i wdrożenie tzw. systemu e-kontroli w strefie płatnego parkowania. Będzie ona uzupełnieniem dotychczasowej pieszej kontroli. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już m.in. w Warszawie.

Przypomnimy, że od 11 lutego 2024 r. zarządzaniem strefą płatnego parkowania (SPP) w Lublinie, w której znajduje się 2 740 miejsc postojowych, zajmie się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Miejska spółka od czerwca 2021 r. zarządza podstrefą D, a po nowym roku przejmie pozostałe podstrefy – A, B i C. W związku z identycznymi stawkami opłat podstrefa D zostanie włączona do podstrefy C.

Samochody z kamerami na dachu skontrolują zaparkowane auta

MPK Lublin przygotowuje się do przejęcia całej SPP. W związku z tym ogłosił przetarg na dostawę 175 parkomatów, które zastąpią obecne w podstrefach A, B i C, należące do City Parking Group.

Wyłoniony wykonawca będzie musiał również dostarczyć system e-kontroli (kamery i skanery) oraz oprogramowanie do przekazywania zebranych danych (zdjęć tablic rejestracyjnych pojazdów i ich lokalizacji).

Urządzenia zostaną zamontowane na dwóch samochodach należących do MPK, które będą obsługiwane przez pracowników jednostki. Podstawowym celem e-kontroli jest zwiększenie efektywności działań kontrolnych w strefie płatnego parkowania.

Dwa samochody wyposażone w kamery mogą osiągnąć skuteczność porównywalną z 10 patrolami pieszymi. Dzięki temu liczba kierowców unikających opłaty i zajmujących miejsca postojowe w centrum powinna znacznie spaść.

E-kontrola pozwoli zrezygnować z wystawiania wkładanych pod wycieraczkę przedniej szyby dokumentów opłaty dodatkowej (nie zawsze odczytywanych przez kierowców) i wysyłać wezwanie do zapłaty jedynie do tych kierowców, którzy nie zapłacili za postój, a nie także do tych, którzy np. nie włożyli biletu za szybę lub nie umieścili tam informacji o opłacie mobilnej.

Jak będzie działać e-kontrola w Lublinie?

Pojazdy, z których przeprowadzana będzie kontrola, wyposażone zostaną w specjalne kamery oraz skanery. Przejeżdżając obok miejsc postojowych, znajdujących się w SPP, system zeskanuje numery rejestracyjne parkujących pojazdów i przekaże je do bazy danych.

Baza przechowuje informacje o pojazdach uprawnionych do parkowania w strefie, a więc z wniesioną opłatą jednorazową, posiadających abonament lub zwolnionych z tych opłat. By wyeliminować ewentualną pomyłkę i nie dopuścić do sytuacji, kiedy opłata dodatkowa nałożona zostanie na kierowcę, który dopiero zaparkował i jest w drodze do parkometru, kontrola dokonywana będzie dwukrotnie, w około 10-minutowym odstępie czasu.

System komputerowy odnajdzie spośród zeskanowanych numerów rejestracyjnych te pojazdy, za których postój nie zapłacono. Po ustaleniu właściciela pojazdu zostanie wysłane do niego wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej. „Mandat” za brak biletu przyniesie listonosz.

Skanery umieszczone na pojeździe wykonującym e-kontrolę będą w stanie odczytać numery rejestracyjne pojazdów, które zostały zaparkowane prostopadle, równolegle oraz skośnie. Będą rejestrować one wyłącznie tablice rejestracyjne i same pojazdy, a ewentualne zdjęcia przedstawiające wizerunki osób będą zamazane. Do każdego zdjęcia zostanie dołączony dokument przedstawiający fragment mapy z oznaczeniem punktu, w którym pojazd zaparkował.

Jak kontrola strefy parkowania wygląda dziś?

Obecnie nadzór nad strefą płatnego parkowania prowadzony jest przez kontrolerów w niebieskich kamizelkach. Za pomocą specjalnych telefonów skanują oni tablice rejestracyjne pojazdów, weryfikując następnie w systemie, czy dany pojazd posiada uiszczoną opłatę za postój. W przypadku braku biletu kontroler wraca pod pojazd po ok. 10-15 minutach, a następnie przystępuje do przygotowania wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej.

Więcej o nadchodzących zmianach w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania w naszym mieście pisaliśmy już kilka dni temu: Ważne zmiany w SPP. Zmiana granic, darmowe parkowanie dla krwiodawców, a „mandat” za brak biletu przyniesie listonosz

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check