Państwowa Agencja Atomistyki, 4 marca: Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie

Państwowa Agencja Atomistyki - komunikat
Państwowa Agencja Atomistyki - komunikat

W wyniku ostrzału ze strony wojsk rosyjskich w elektrowni jądrowej w obwodzie zaporoskim wybuchł pożar – informował mer pobliskiego miasta Enerhodar. Pożar został ugaszony. Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja mieszkańców Polski.

Pożar w największej elektrowni jądrowej na Ukrainie

Zaporoska Elektrownia Atomowa położona w miejscowości Enerhodar na południu Ukrainy, największa w Europie, stała się w nocy celem ataków wojsk rosyjskich. W wyniku ostrzału w jej bezpośredniej okolicy wybuchł pożar. Ogień objął budynek szkoleniowy i laboratorium, poza obrębem elektrowni atomowej.

Nad ranem, około godz. 5:45, pożar ugaszono. Pożar gasiło 40 strażaków i 10 pojazdów gaśniczych.

Do sytuacji odniósł się szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. „Armia rosyjska ostrzeliwuje ze wszystkich stron Zaporoską Elektrownię Jądrową, największą elektrownię nuklearną w Europie” – oświadczył. Szef MSZ Ukrainy zaznaczył, że doszło już do pożaru i ocenił, że jeśli dojdzie do wybuchu, to skutki będą dziesięciokrotnie gorsze niż w Czarnobylu. 

„Żądamy, aby zaprzestali (Rosjanie – red.) ostrzału z broni dużego kalibru – mówił rzecznik elektrowni jądrowej na Zaporożu, Andrij Tuz. – Istnieje realne zagrożenie nuklearne w największej elektrowni jądrowej w Europie – dodawał.

Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja

„Nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego Zaporoskiej EJ w zw. z ostrzałem artyleryjskim – informuje ukraiński dozór jądrowy. Na terenie elektrowni nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie” – przekazała Państwowa Agencja Atomistyki z porannym komunikacie, 4 marca.

Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.