Państwo Pękalowie są małżeństwem od 75 lat. To jest dopiero siła miłości!

75. rocznica ślubu państwa Pękalów z Szumów w gminie Kurów | fot. LUW

Jak spędzić 75 lat w związku małżeńskim? Tą receptę znają państwo Leonarda i Józef Pękalowie z Szumów (gm. Kurów), którzy w niedzielę obchodzili brylantowe gody.

W niedzielę, 27 stycznia w kościele parafialnym p.w. Narodzenia NMP i św. Michała Archanioła w Kurowie odbyła się niezwykła msza św. z okazji jubileuszu 75-lecia małżeństwa Państwa Leonardy i Józefa Pękali.

W uroczystości kościelnej wzięła udział rodzina, przyjaciele, sąsiedzi oraz mieszkańcy miejscowości. Przybyli także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i wójt gminy Kurów Arkadiusz Małecki. Zebrani modlili się w intencji jubilatów.

„Trudno wyobrazić sobie społeczeństwo polskie bez takich małżeństw, połączonych miłością, która pozwoliła przeżyć wspólnie 75 lat. Dlatego składam państwu w imieniu rządu Rzeczpospolitej Polskiej hołd i serdecznie dziękuję za waszą postawę oraz służbę ojczyźnie” – mówił Przemysław Czarnek.

Za stworzenie trwałej wspólnoty, pełnej szacunku i odpowiedzialności, świadectwo tego, że miłość przezwycięża wszystkie przeszkody, wiarygodny przykład wierności, konsekwencji i cierpliwości oraz tego, że instytucja małżeństwa jest wartością cenną i piękną, a także za wkład w edukację i wychowanie kolejnych pokoleń Polaków Przemysław Czarnek uhonorował jubilatów dyplomem uznania wojewody lubelskiego.

„Człowiek na każdym etapie swojego życia jest bardzo potrzebny. Państwo jesteście nam bardzo potrzebni, by zaświadczać, że istnieje miłość, która łączy kobietę i mężczyznę sakramentalnym związkiem małżeńskim. Dzięki temu możemy patrzeć z większym optymizmem w przyszłość” – zaznaczył wojewoda.

Państwo Pękalowie chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami. Wracają pamięcią do radosnego momentu zawarcia związku małżeńskiego. Wspominają liczne perypetie życiowe. Ojciec pana Józefa był przed wojną posłem na Sejm, zginął w trakcie niemieckiego bombardowania Kurowa w 1939 roku. Szybko został sierotą, bo wcześniej zmarła jego matka. W czasie wojny roznosił po wsiach materiały konspiracyjne. Żeby uniknąć wywózki do Niemiec chodził piechotą ok. 70 km do szkoły w Miętnem k. Garwolina. Po wojnie był urzędnikiem, pracował w gminie. Przez kilka lat pełnił funkcję wójta gminy. Pani Leonarda zajmowała się gospodarstwem rolnym i wychowaniem dzieci.

Rocznice ślubu – gody

1. papierowe
2. bawełniane
3. skórzane
4. owocowe, kwiatowe lub jedwabne
5. drewniane
6. cukrowe lub żelazne
7. miedziane lub wełniane
8. brązowe, spiżowe lub blaszane
9. gliniane, generalskie lub fajansowe
10. cynowe lub aluminiowe
11. stalowe
12. jedwabne lub lniane
13. koronkowe
14. z kości słoniowej
15. kryształowe
20. porcelanowe
25. srebrne
30. perłowe
35. koralowe
40. rubinowe
45. szafirowe
50. złote
55. platynowe lub szmaragdowe
60. diamentowe
65. żelazne
70. kamienne
75. brylantowe
80. dębowe WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.