Ważny temat? Prześlij newsa!

Panel obywatelski: Mieszkańcy Lublina zadecydują, jak walczyć ze smogiem

Spotted Lublin

Co zrobić, żeby oddychać w Lublinie czystym powietrzem? Wypracowanie odpowiedzi będzie zadaniem pierwszego panelu obywatelskiego poświęconemu walce ze smogiem. Decyzje o przeprowadzeniu pierwszego panelu obywatelskiego w Lublinie jest efektem Forum Praktyków Partycypacji, które odbyło się na wiosnę 2017 r. w Lublinie. Panel to jedno z przyszłościowych narzędzi partycypacji społecznej, gdzie mieszkańcy będą włączeni do podejmowania […]

Co zrobić, żeby oddychać w Lublinie czystym powietrzem? Wypracowanie odpowiedzi będzie zadaniem pierwszego panelu obywatelskiego poświęconemu walce ze smogiem.

Decyzje o przeprowadzeniu pierwszego panelu obywatelskiego w Lublinie jest efektem Forum Praktyków Partycypacji, które odbyło się na wiosnę 2017 r. w Lublinie. Panel to jedno z przyszłościowych narzędzi partycypacji społecznej, gdzie mieszkańcy będą włączeni do podejmowania decyzji o sprawach miasta.

Pierwszy w Lublinie panel obywatelski ma odpowiedzieć na pytanie: co zrobić, by oddychać czystym powietrzem. Do uczestnictwa w panelu zostaną zaproszeni wszyscy mieszkańcy miasta.

– W pierwszym etapie kilkanaście tysięcy mieszkańców dostanie indywidualne zaproszenie do udziału w panelu. Z osób, które wyrażą zgodę, biorąc pod uwagę wymienione dane demograficzne, odbędzie się losowanie uczestników – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego ratusza.

Spośród tysięcy mieszkańców wybranych zostanie około 50 osób, dobranych pod względem płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania i innych cech, tak by stanowiły reprezentatywną grupę.

Paneliści mają się spotkać kilkakrotnie, na dyskusjach, z udziałem ekspertów i przedstawicieli zainteresowanych instytucji. Spotkania zaplanowano na marzec i kwiecień, w maju mają być ogłoszone wypracowane rekomendacje dotyczące wypracowanych działań w walce ze smogiem w Lublinie.

Lublin walczy ze smogiem

Miasto Lublin obecnie realizuje Program Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). Program ten bazuje na zmianie systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na inne, bardziej ekologiczne źródła, tj. ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne czy podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

– Łącznie w latach 2013-2017 w ramach PONE do mieszkańców trafiło ponad 1,4 mln zł dotacji, dzięki czemu udało się zlikwidować ponad 300 pieców i kotłów na paliwo stałe – informuje Olga Mazurek-Podleśna.

Innym działaniem jest funkcjonujący w ramach lubelskiej Straży Miejskiej Eko-Patrol, który prowadzi stały monitoring w zakresie spalania niedozwolonych materiałów. W 2017 r. Eko-Patrol przeprowadził 2085 interwencji, z czego ponad połowa – 1116 dotyczyła spalania w piecach, a pozostałe spalania na zewnątrz.

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check