Oszuści wyłudzili 40 tys. zł od mieszkańca Łęcznej

Giełda kryptowalut, Smartfon, Makieta
fot. Pixabay

Mieszkaniec Łęcznej chcąc zainwestować w kryptowaluty dał namówić się oszustom na zainstalowanie na telefonie aplikacji AnyDesk służącej do przejęcia kontroli nad urządzeniem. W konsekwencji, zamiast zarobić, stracił pieniądze.

Fałszywa reklama na portalu społecznościowym

63-letni mieszkaniec Łęcznej poinformował łęczyńskich policjantów, że w październiku ubiegłego roku na portalu społecznościowym zauważył reklamę jednej z firm zajmującej się obrotem kryptowalutami. Zadzwonił na podany tam numer. Założył konto na platformie i wpłacił tam łącznie 1200 euro.

Następnie na koncie obserwował wzrost swojej gotówki. Kiedy chciał wypłacić zgromadzone tam pieniądze, dostał instrukcję, że musi zainstalować na telefonie aplikację AnyDesk i zalogować się na swoje konto bankowe. Aplikacja dała oszustom pełną kontrolę nad jego telefonem i kontem bankowym. Stracił blisko 40 tysięcy złotych.

Metoda „na zdalny pulpit”

Opisywane zdarzenie pokazuje, jak łatwo można wpaść w sidła manipulacji stosowanej przez oszustów. Jeśli ktoś oferuje łatwy i szybki zysk i namawia do inwestowania pieniędzy w kryptowaluty, uważaj! Możesz paść ofiarą oszustwa. Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się na oczach pokrzywdzonych. Bądź ostrożny i rozsądny podczas podejmowania decyzji dotyczących finansów. Nie ulegaj złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanego przez przestępców.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.