Oszuści wyłudzają dane podszywając się pod firmę kurierską. Uważaj fałszywa strona Inpost

Czy antywirusy naprawdę chronią przed cyberprzestępcą
Czy antywirusy naprawdę chronią przed cyberprzestępcą

Z paczkomatów i zakupów internetowych korzysta dziennie kilkaset tysięcy osób. To łatwy łup dla potencjalnego złodzieja, aby zaatakować osoby oczekujące na paczkę, lub ją wysyłające. Opisywane oszustwo polega na zbudowaniu strony Inpost łudząco przypominającej prawdziwą

Fikcyjna strona Inpost – służy do śledzenia przesyłek na niby

Jak przekazał Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w ostatnim czasie wykryto aktywność strony Inpost.cc – jest to strona internetowa powołana do życia przez oszustów, którym zależy na zdobyciu danych poufnych użytkowników korzystających z usług firmy kurierskiej Inpost.
Ofiara korzystająca z fikcyjnej strony w sposób nieświadomy instaluje sobie na urządzeniu złośliwe oprogramowanie, które zbierać będzie dane o użytkowniku i wysyłać do złodziei.

inpost.cc fikcyjna strona
fikcyjna strona Inpost.cc

Rodzaj opisywanego oszustwa to Phishing.  Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o rozsyłanie fałszywych wiadomości e-mail lub SMS. Wykorzystuje inżynierię społeczną, czyli technikę polegającą na tym, że przestępcy internetowi próbują Cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Oszuści, podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.  

złośliwe oprogramowanie
Złośliwe oprogramowanie strona Inpost.cc

Jak rozpoznać fałszywą stronę Inpost?

Pośpiech to największy wróg. Dlatego na spokojnie sprawdzaj dokładnie adres internetowy, do jakiego zostałeś/łaś przekierowany. Drobna różnica końcówki .pl zamienionej na .cc może Cię sporo kosztować.

Często dochodzi do przypadków podszywania się w SMS-ach pod markę InPost. Przestępcy rozsyłają wiadomości z informacją o śledzeniu paczki za pomocą aplikacji mobilnej wraz z linkiem do jej pobrania.OtwórzInPost – Paczkomat, KurierLink, Inpost.cc Te adresy są niebezpieczne i prowadzą do zainfekowanej domeny. Kliknięcie łącza powoduje instalację złośliwego oprogramowania na urządzeniach. Za pomocą zainfekowanego programu przestępcy wykradają dane i pieniądze!

To proszenie się o kłopoty!

Inpost.cc
Ostrzeżenie przeglądarki

Co radzi Inpost w takiej sytuacji?

Zachęcam Cię do skorzystania z aplikacji mobilnej InPost, która jest obecnie najbezpieczniejszym źródłem wiedzy o przesyłkach. Znajdziesz w niej historię swojej przesyłki, jej aktualny status, a także dane do odbioru.

Jeżeli więc masz wątpliwości co do otrzymanego SMS lub emaila. Do twojej dyspozycji jest internetowy czat na fanpage Inpost lub numer telefonu na infolinie. Pamiętaj o złotej zasadzie, zanim coś klikniesz i wypełnisz. Upewnij się, że jesteś na właściwej stronie należącej do Inpost.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.