Ostatnie godziny kampanii wyborczej. O północy rozpocznie się cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi nawet milion złotych grzywny

Kampania wyborcza w wyborach samorządowych w Lublinie
Kampania wyborcza w wyborach samorządowych w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę. Zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet 1 mln zł grzywny.

Cisza wyborcza w trakcie wyborów samorządowych 2024

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia w godzinach od 7:00 do 21:00. Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania (w piątek 5 kwietnia o północy) i potrwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godz. 21:00.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zobacz także: Wybory samorządowe 2024. Lublin: Kandydaci na prezydenta Lublina, do Rady Miasta i Sejmiku Województwa Lubelskiego

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Milion złotych kary

Naruszenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, za które winowajcę ukarać można grzywną. Regulują to przepisy zawarte w art. 498 Kodeksu wyborczego. Wysokość grzywny również jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń. Zgodnie z art. 24 Kodeksu wyborczego grzywna wynosić od 20 zł do 5 tys. zł.

Na surowsze kary narażają się ci, którzy w godzinach głosowania, będą podawać do wiadomości publicznej wyniki przedwyborczych sondaży lub sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania. Za takie zachowanie grozi wysoka grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina o tym, że czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.