Ostatni dzień na złożenie oświadczenia na tańszy gaz od 1 stycznia 2022 r.

gaz kuchenka gazowa palnik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Tylko do 15 marca można składać oświadczenie do sprzedawców gazu, by uzyskać niższą cenę za gaz od 01.01.2022 r. Złożenie oświadczenia po 15 marca spowoduje, że ochrona taryfowa zacznie działać od dnia następującego po dniu złożeniu oświadczenia.

Złożenie oświadczenia do 15 marca pozwoli mniej płacić za gaz

Warunek na tańszy gaz jest jeden – złożyć stosowne oświadczenie do 15 marca do swojego sprzedawcy paliw gazowych. Dzięki ustawie z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, większa liczba odbiorców gazu ziemnego będzie mogła skorzystać z niższych cen tego paliwa, którą zagwarantuje do 31 grudnia 2023 r. ochrona taryfowa.

Objęte są nią zarówno gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty zbiorowe zaopatrujące w paliwa gazowe lokale mieszkalne, a także wskazana w ww. ustawie grupa tzw. odbiorców wrażliwych, m.in. szpitale czy placówki pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki systemu pieczy zastępczej, żłobki czy placówki zapewniające opiekę osobom niepełnosprawnym.

Złożenie oświadczenia po tym terminie spowoduje, że ochrona taryfowa zacznie działać dopiero od dnia następującego po dniu złożeniu oświadczenia. W przypadku wątpliwości, w szczególności w zakresie wypełniania oświadczenia, należy kontaktować się ze sprzedawcą paliw gazowych, z którym jest lub będzie zawarta umowa sprzedaży paliw gazowych lub umowa kompleksowa.

„W przypadku obowiązujących umów z PGNiG Obrót Detaliczny podmioty uprawnione do ochrony taryfowej, inne niż odbiorcy w gospodarstwach domowych, na złożenie oświadczenia mają 45 dni od wejścia w życie ustawy i termin ten upływa 15 marca 2022 roku. W przypadku nowych klientów oświadczenia powinny być składane przed zawarciem umowy z PGNiG Obrót Detaliczny” – przypomina w komunikacie PGNiG Obrót Detaliczny.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.