Orszak św. Mikołaja przejdzie w niedzielę ulicami Lublina [TRASA]

5a2be844887e2 p
Orszak św. Mikołaja przejdzie ulicami Lublina | mat. prasowe

Już po raz piąty w Lublinie odbędzie się Orszak św. Mikołaja, który przejdzie ulicami miasta. Podczas wydarzenia podjęta będzie próba bicia rekordu w liczbie dzieci przebranych za św. Mikołaja.

Trwają intensywne przygotowania do V edycji Orszaku św. Mikołaja w Lublinie. W tym roku jedną z głównych atrakcji jest bicie rekordu w obecności prawdziwych św. Mikołajów w Orszaku.

„W ten sposób chcemy wspominać świętego z Miry – wybitnego pedagoga, wychowawcę, przyjaciela dzieci i młodzieży. W poprzedniej edycji w orszaku wzięło udział ponad tysiąc uczestników, w tym roku liczymy na jeszcze większą frekwencję” – mówi Katarzyna Proć, rzecznik Orszaku Świętego Mikołaja.

Prawdziwy św. Mikołaj 3 grudnia odwiedził tych, którzy na Orszak nie będą mogli być, m.in. małych pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Prof. Gębali oraz szpitalu chorób zakaźnych przy ul. Biernackiego.

Podczas Orszaku odbędzie się ważenie św. Mikołaja. W ramach ogólnopolskiego charytatywnego konkursu „Ile waży św. Mikołaj” zbierany będzie bilon w szkołach i przedszkolach. Bilon zostanie użyty do przeważenia Mikołaja, ale to nie jest główny cel konkursu.

„Bilon zebrany podczas ogólnopolskiego konkursu „Ile waży św. Mikołaj” zasili fundusz stypendialny Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, z którego wypłacane są stypendia dla wychowanków Fundacji. W 2017 r. dzięki uczestnikom konkursu z całej Polski udało się zebrać 4,6 t bilonu” – wyjaśnia Katarzyna Proć.

Na zakończenie Orszaku, na Wzgórzu Czwartek, odbędzie się jarmark św. Mikołaja z kolorowymi kiermaszami oraz występami muzycznymi m.in. Góralskiego Zespołu Dziecięcego im. Klimka Bachledy z Zakopanego i Dziecięcej Orkiestry Dętej z Szastarki.

W ramach Orszaku św. Mikołaja odbędzie się również Finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży oraz musical o św. Mikołaju w Filharmonii Lubelskiej. Głównym organizatorem Orszaku św. Mikołaja jest parafia św. Mikołaja w Lublinie.

Teledysk promuje główne wydarzenie obchodów odpustowych w parafii św. Mikołaja w Lublinie – ORSZAK ŚW. MIKOŁAJA W LUBLINIE.

Orszak św. Mikołaja [TRASA]

Orszak Świętego Mikołaja przejdzie z Archikatedry Lubelskiej na plac kościelny na Czwartku. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 13.00 w Archikatedrze, następnie przejazd karety z końmi o godz. 13.30 z Błoni pod Zamkiem ulicą Podwale (pod prąd) na Plac Katedralny.

Uczestnicy orszaku ok. godz. 14.00 przejdą przez Bramę Trynitarską na Rynek Starego Miasta. Na scenie przed Trybunałem Koronnym odbędą się występy zespołów i teatrów młodzieżowych.

Ok. godz. 14.30 wyruszy barwny Orszak Świętego Mikołaja. Kolumnę korowodu prowadzić będzie Mikołaj w karecie, następnie pozostali uczestnicy, dzieci, młodzież i dorośli. Barwna procesja przejdzie ulicami: Rynek – Bramowa – Brama Krakowska – Lubartowska- Czwartek – Szkolna – ks. Michała Słowikowskiego – Plac kościelny Parafii pw. ś. Mikołaja.

Kolumna uczestników korowodu na ul. Lubartowskiej poruszać się będą jednym pasem ruchu, a na pozostałych ulicach, iść będą całą szerokością jezdni. Bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz zamknięcie odcinków ulic zapewniać będą służby policyjne.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.