Orszak św. Mikołaja Lublin 2022: kiedy, program wydarzeń

Orszak św. Mikołaja w Lublinie
Orszak św. Mikołaja w Lublinie | fot. Parafia pw. Św. Mikołaja w Lublinie

W 2022 roku już po raz dziewiąty ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Celem Orszaku jest ukazanie prawdziwego wizerunku św. Mikołaja, współcześnie skrzywionego i obdartego z szaty sakralnej, jak również promocja misji dobrego wychowania młodego pokolenia.

Orszak św. Mikołaja w Lublinie 2022

Już po raz dziewiąty w historii Lublina w dniach 4-6 grudnia 2022 roku odbędzie się Orszak św. Mikołaja, który przejdzie ulicami naszego miasta. W tych dniach będziemy wspominać postać św. Mikołaja – wybitnego pedagoga, wychowawcy, przyjaciela dzieci i młodzieży i prosić o wszelkie łaski dla mieszkańców miasta, województwa, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

„Chcemy pokazać, kim naprawdę był święty biskup z Miry, słynący ze swojej wrażliwości na cierpienie i ubóstwo, ikona miłosierdzia i dobroczynności. Jako parafia p.w. św. Mikołaja – główny organizator wydarzenia chcemy pobudzić mieszkańców Lublina i Polski, a zwłaszcza dzieci i młodzież do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących” – mówią organizatorzy Orszaku św. Mikołaja.

Jednym z głównych zadań Orszaku będzie spotkanie św. Mikołaja z chorymi dziećmi. Odwiedzi on m.in. dzieci w domach dziecka, małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Gębali, dzieci niepełnosprawne i niewidome oraz małych pacjentów w szpitalu chorób zakaźnych przy ul. Biernackiego.

Orszak św. Mikołaja rozpocznie się 4 grudnia, w niedzielę o godz. 14.00 na Rynku Głównym, na który przybędzie w karecie konnej prawdziwy Święty Mikołaj. Po uroczystym błogosławieństwie z przebranymi dziećmi, zespołami uczestnicy udadzą się w barwnym orszaku w kierunku kościoła Św. Mikołaja. Święty Mikołaj w karecie na czele dziecięcej orkiestry dętej przybędzie na wzgórze Czwartek. Po przybyciu na wzgórze odbędzie się jarmark Św. Mikołaja, kiermasz, występy zespołów muzycznych oraz laserowa animacja.

6 grudnia, we wtorek o godz. 9.00 w barwnie przebranym autokarze Święty Mikołaj uda się z prezentami do dzieci chorych i potrzebujących. Następnie o godz. 15.00 w Centrum Spotkania Kultur w sali operowej odbędzie się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci „Św. Mikołaj Biskup o miłosiernym sercu” i „Rodzinnego Konkursu ze Świętym Mikołajem”. W ubiegłym roku na konkurs wpłynęło 12 600 prac plastycznych od dzieci z całej Polski. W czasie tego finału wystąpi Gwiazda Orszaku zespół ARKA NOEGO, dziecięce zespoły taneczne i baletowe oraz odbędzie się aukcja obrazów, wystawa prac konkursowych oraz liczne niespodzianki.

Program Orszaku św. Mikołaja 2022

NIEDZIELA – 4 GRUDNIA

14:00 Rozpoczęcie Orszaku na Starym Mieście – Rynek Główny miasta Lublin
14:30 Wymarsz do kościoła św. Mikołaja na Wzgórzu Czwartek
14:00-15:00 Barwny korowód na czele ze św. Mikołajem w karcie lub zabytkowym aucie
15:00 Plac przed kościołem św. Mikołaja
– Występ Gwiazdy Orszaku – Monika Kowalczyk
– Dziecięcy Zespół – „Promyczki”
– Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki
– Jarmark i Kiermasz Świętego Mikołaja
– Gry i zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami
– Gry i zabawy z Ciotką Dorotką
– Ważenie Świętego Mikołaja
– Przekazanie prezentów wszystkim dzieciom przez Świętego Mikołaja
16:00 Pokaz sztucznych ogni

PONIEDZIAŁEK – 5 GRUDNIA

17:00 Fundacja Leny Grochowskiej, ul. Lubartowska 58 – spotkanie Świętego Mikołaja z dziećmi i rodzinami z Ukrainy
– Występ zespołu „Promyczki” z programem „Dzieci z Polski – Dzieciom z Ukrainy”

WTOREK – 6 GRUDNIA

9:00 Wyjazd autokaru ze Świętym Mikołajem do dzieci w domach dziecka, szpitalach i domach opieki społecznej
15:00 Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego św. Mikołaj Biskup o miłosiernym sercu i Rodzinnego Konkursu ze Świętym Mikołajem w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
– Występy dziecięcych artystów: Zuzia Pawełczak, Zosia Sokal, Wiktoria Szczepanowska, Nina Romaszewska
15:30 Występ Gwiazdy Orszaku zespołu ARKA NOEGO
18:00 Msza Święta odpustowa w intencji całej parafii i organizatorów Orszaku Świętego Mikołaja w kościele św. Mikołaja

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.