Optymalna wysokość montażu piekarnika

Piekarnik do zabudowy
Piekarnik do zabudowy

Jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni – piekarnik – może być urządzeniem wolnostojącym lub stanowić element kuchennej zabudowy. Wybór uzależniony jest najczęściej od gabarytów kuchni – zabudowany sprzęt częściej spotkać można w niewielkich pomieszczeniach. Coraz częściej jednak piekarniki do zabudowy, ze względu na ich estetykę i praktyczność, wybierają także posiadacze większych kuchni.

Piekarnik do zabudowy – dlaczego warto? 

Obecnie dostępne na rynku piekarniki do zabudowy to urządzenia innowacyjne, proste w obsłudze i estetyczne. Dzięki temu doskonale dopasowują się do nowoczesnej kuchni, zarówno pod kątem technicznym, jak i aranżacyjnym. Oczywiście pozwalają one także w znaczny sposób zaoszczędzić miejsce, a w przypadku większych kuchni, dodatkowo wpływają na ich ustawność i ergonomię.

Piekarnik zamontowany w kuchennej zabudowie pozwala ponadto na zachowanie większej higieny pomieszczenia, bez konieczności zwiększenia nakładu pracy. Nie ma bowiem możliwości, aby na ściankach czy tyle urządzenia zbierał się kurz, czy też osadzał się tłuszcz z gotowania i pieczenia, tak jak zdarza się w przypadku kuchenek wolnostojących. Brud, kurz czy resztki jedzenia łatwo zbierają się pod osobno stojącym w kuchni piekarnikiem – w przypadku sprzętu do zabudowy ten problem również nas nie dotyczy.  

Piekarnik do zabudowy, odpowiednio wbudowany w ścianę kuchennych mebli, to także znacznie większa wygoda pracy. Sprzęt ten najczęściej montuje się bowiem na ustalonej wysokości, tak aby przy wkładaniu lub wyjmowaniu z niego potraw nie trzeba było się schylać i obciążać pleców.  

Piekarnik do zabudowy – najlepsza wysokość montażu 

Dokładna wysokość montażu piekarnika może być uzależniona od średniego wzrostu wszystkich domowników, jak również sąsiedztwa urządzenia. Jeśli bowiem nad piekarnikiem planujemy zamontować także mikrofalę, powinniśmy umieścić go nieco niżej, tak aby możliwe było wygodne korzystanie z obu urządzeń.

Najczęściej jednak przyjmuje się, że piekarnik kompaktowy, jak również piekarnik 60 cm, umieszczany w zabudowie powinno się montować na wysokości około 80–82 centymetrów od podłogi. Ta odległość od ziemi jest, zdaniem specjalistów od ergonomii, optymalna i pozwala na wygodne korzystanie ze sprzętu. Umieszczony na tej wysokości piekarnik znajdować się będzie bowiem w odpowiednim zasięgu wzroku średniego wzrostu osoby. Oznacza to, że bez konieczności kucania i wspinania się na palce możliwe będzie bieżące sprawdzanie stanu potrawy, jak również jej układanie i wyciąganie z piekarnika.

Wysokość 80 centymetrów nad ziemią pozwala także na wygodne przenoszenie potrawy z blatu do wnętrza urządzenia, bez konieczności jej znacznego podnoszenia. W przypadku wspomnianej wyżej zabudowy piekarnika oraz mikrofalówki należy obniżyć miejsce montażu piekarnika o około 30 centymetrów, a więc na wysokość około 50 centymetrów.

Oczywiście w przypadku szczególnie wysokiej rodziny lub wyjątkowo niskiej osoby, która najczęściej korzysta z piekarnika, warto zastanowić się nad wysokością montażu sprzętu i dokładnie dopasować ją do indywidualnych potrzeb domowników.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.