Opryski trawników szkodzą psom i kotom. Po naszej interwencji podjęto decyzję o rezygnacji z oprysków

opryski osiedle szymanowskiego

Ładny chodnik czy zdrowie psa? Co jest ważniejsze? Zgłosiła się do nas zaniepokojona czytelniczka, informując o zaplanowanych na najbliższe dni opryskach na osiedlu Szymanowskiego w Lublinie. Po naszej interwencji zapadła decyzja o rezygnacji z oprysków.

Mieszkańcy obawiają się o zwierzęta

Zabiegi z użyciem preparatów chemicznych zawsze wzbudza­ją niechęć mieszkańców, zwłaszcza właścicieli czworonogów i rodziców małych dzieci. Wiosną lokatorzy często interweniują w ad­ministracjach osiedli, domagając się zaniechania takich praktyk. Trudno się dziwić. Często do zabiegów stosowano roundup. To niezwy­kle skuteczny, ale owiany wątpliwą sławą preparat, zwany herbicydem totalnym.

Tak jest i tym razem. Chodzi dokładnie o osiedle Szymanowskiego na Czechowie. W tej sprawie do naszej redakcji napisała jedna z czytelniczek, prosząc o interwencję.

„Uwaga! Spółdzielnia Czechów os. Szymanowskiego znowu chce truć zwierzęta i użyć środka o nawie roundup. Kilka lat temu spółdzielnia nawet nie informowała o pryskaniu i wiele psów się zatruło” – alarmuje czytelniczka Agnieszka, która nadesłała zdjęcie kartki wywieszonej na jednej z klatek schodowych bloku na terenie osiedla.

„Administracja osiedla K. Szymanowskiego informuje, że na terenie osiedla w dniach 11-12.05.2023 r. będzie przeprowadzony oprysk przeciw chwastom. Zabiegom zostaną poddane obrzeża wzdłuż chodników i opaski wokół budynków. Właścicieli zwierzaczków prosi się o przypilnowanie swoich pupili” – czytamy.

Co na to administracja spółdzielni?

W tej sprawie skontaktowaliśmy się ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Czechów”. Zadaliśmy pytanie o dokładną nazwę środka, który zostanie wykorzystany do oprysków, oraz czy na czas wykonania oprysków poszczególne tereny zostaną wyłączona z użytku do czasu całkowitego wyschnięcia oprysku na powierzchni roślin.

„Stosowane przez nas środki do zwalczania uporczywych chwastów znajdują się w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środki użytkowane są zawsze zgodnie z etykietą – instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska” – czytamy w odpowiedzi SM „Czechów”.

„Opryski wykonywane są przez osoby do tego uprawnione, posiadające aktualne na czas wykonywania zabiegów zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin oraz w miejscach dopuszczonych w etykiecie, czyli pobocza dróg, drogi, ścieżki dla pieszych, chodniki, bruk, jak również inne stałe konstrukcje o twardych lub półprzepuszczalnych powierzchniach, na których ma miejsce niepożądany silny wzrost chwastów i konieczne jest ich całkowite wyeliminowanie” – czytamy dalej.

Rezygnują z oprysków po naszej interwencji

„W związku z interwencją mieszkańców, Administracja podjęła decyzję o rezygnacji z wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin na terenie os. K. Szymanowskiego” – informuje przedstawiciel SM „Czechów”.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Serio? Pieski się potrują? To może mieszkańcy osiedla sami wezmą narzędzia i zwalcza chwasty?
  Przecież na jakiś czas można pójść gdzieś indziej wyprowadzić te zwierzęta na spacer. Nie ma obowiązku chodzić wokół bloku.
  Uważam, że środek powinien zostać użyty.

 2. Bardzo dobra decyzja, randap jest trujący i rakotwórczy. Nie bez powodu zakazany w wielu krajach. To nie tylko zagrożenie dla zwierząt ale i dla ludzi.

 3. Emiś 11 mają 2023
  Może i racja pod warunkiem, że SM powiadomi wcześniej o terminie, rejonie i nazwie środka, który zostanie użyty.
  Poza tym rejon skażony i niebezpieczny powinien zostać w sposób WYRAŹNY oznaczony i wyłączony z użytku!