Opóźni się uruchomienie kamer rejestrujących ruch pojazdów na Starym Mieście. Zmiana zasad wydawania identyfikatorów

Kamera na wjeździe na teren Starego Miasta w Lublinie
Kamera na wjeździe na teren Starego Miasta w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Kamery rejestrujące ruch pojazdów na terenie Starego Miasta nie zostaną uruchomione od 1 stycznia 2023 r., tak jak to planowano. Wszystko przez problemy techniczne, nad których usunięciem aktualnie skupiają się prace.

Problemy techniczne opóźnią uruchomienie systemu

System kamer zamontowanych na wjeździe i wyjeździe z terenu Starego Miasta od strony ul. Lubartowskiej planowo miał przejść w tryb rejestracji pojazdów od 1 stycznia 2023 r. Jak się dowiedzieliśmy, tak się nie stanie. Wszystkiemu winne są problemy techniczne.

„Z uwagi na problemy techniczne, które są teraz realizowane, termin uruchomienia kamer na terenie Starego Miasta w Lublinie został przesunięty na połowę stycznia lub 1 lutego” – mówi Michał Makowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Stare Miasto w Lublinie.

Kamery zlokalizowane przy ul. Noworybnej i Olejnej będą rejestrować wszystkie pojazdy wjeżdżające i wyjeżdżające ze Starego Miasta. System będzie sczytywał tablice rejestracyjne i porównywał z listą pojazdów, które posiadają zezwolenie wydane na wniosek przez Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością.

Za obsługę kamer odpowiadać będzie Straż Miejska. Wjazd na Stare Miasto bez identyfikatora będzie kosztować nieuważnego kierowcę nawet 800 zł, a jego konto zasili 5 punktów karnych.

Zmiana zasad wydawania identyfikatorów

W grudniu prezydent Lublina wydał zarządzenie wprowadzające zmiany w sprawie ustalenia zasad wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu w strefę objętą zakazem ruchu na obszarze Starego Miasta.

Od teraz godziny, w których pojazdy zaopatrzenia do 3,5 t będą mogły wjeżdżać na teren Starego Miasta, przez cały rok w godzinach 6:00-10:00. Warto przypomnieć, że zaopatrzenie jest jednym z podmiotów zwolnionych z posiadania identyfikatora.

Identyfikatory są wydawane osobom i podmiotom na czas określony, jednak nie dłuższy niż na rok. W zarządzeniu dookreślono również, w jaki sposób dysponent pojazdu powinien umieścić identyfikator.

„Bezpośrednio za przednią szybą w sposób umożliwiający odczytanie danych zawartych na awersie identyfikatora przez organy kontrolne lub w przypadku motocykli, motorowerów posiadających tablicę zawierająca unikatowy kod literowo-cyfrowy, (…) dysponent powinien posiadać identyfikator przy sobie”.

Podmioty starające się o wydanie identyfikatora na nieswój pojazd są zobligowane do przedłożenia do wglądu dokument, z którego wynika prawo do dysponowania pojazdem, w szczególności umowę najmu lub umowę użyczenia pojazdu.

Mniej czasu na ślub

Osoby, które dotychczas organizowały uroczystość ślubną w Urzędzie Stanu Cywilnego w Trybunale Koronnym, mogły wjechać maksymalnie dwoma pojazdami na teren Starego Miasta, po uprzednim złożeniu wniosku. Obecną zmianą jest czas, w którym pojazdy, dla których uzyskano zgody, mogą przebywać na Starym Mieście. Urząd Miasta zmniejszył maksymalny czas z trzech godzin na dwie.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Artykuł wprowadza w błąd, dziś w sprawie wjazdu dostaw na stare miasto udaliśmy się do Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością. Pierwszą informację z sekretariatu otrzymaliśmy że wjazd jest możliwy do godziny 11, zgodnie z ustawą podpisana przez prezydenta. Jednak dyrektor instytucji powiadomił nas że dopóki nie zostały zmienione znaki na ulicy olejnej , to wjazd jest możliwy do godziny 10. Proszę na prostować artykuł i sprawdzić dokładniej informacje, niestety wielu dostawców otrzymało mandaty w zeszłym tygodniu.