Opłata recyklingowa. Koniec z darmowymi foliówkami w sklepach [BIEDRONKA, LIDL, TESCO]

Koniec darmowych foliówek na zakupy | fot. shutterstock

Od 1 stycznia obowiązuje opłata recyklingowa, która powoduje, że za każdą foliówkę w sklepie musimy zapłacić minimum 20 groszy. Obecnie w Polsce zużywamy ich nawet 11 mld sztuk.

Od 1 stycznia 2018 roku zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. W życie weszły przepisy powodujące, że do każdej plastikowej torby przy kasie doliczana będzie opłata recyklingowa na poziomie 20 groszy.

– Opłata ta będzie pobierana przez przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego — tłumaczą przedstawiciele resortu finansów. Opłata ma ograniczyć stosowanie jednorazowych toreb foliowych.

Dodatkowa opłata dotyczy m.in. dużych sklepów tj. Biedronka, Lidl czy Tesco. Wszystko za sprawą podatku VAT, który trzeba doliczać do stawki za foliówki. Na razie opłata ma wynosić 20 groszy za jedną torbę, ale kwota ta będzie mogła być w przyszłości podwyższona nawet do 1 złotego.

Według szacunków, po pierwszym roku obowiązywania przepisów do budżetu może wpłynąć ok. 1,1 mld zł.

Darmowe „zrywki”

Klienci nadal nie płacą za tzw. zrywki, czyli bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów, pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania warzyw, owoców, mięsa czy pieczywa.

Opłata recyklingowa 2018 – ceny foliówek w sklepach

LIDL

W sieci Lidl od 1 stycznia 2018 roku za reklamówki „eko” płacimy 33 grosze (wcześniej kosztowała 8 groszy). Za reklamówkę „standard” teraz musimy zapłacić 44 groszy (wcześniej kosztowała 19 groszy).

BIEDRONKA

W Biedronce od 1 stycznia 2018 roku wprowadziła do swojej oferty nowe torebki foliowe. „Dzięki temu, że są grubsze i bardziej wytrzymałe, zapewniają większą wygodę i komfort zakupów oraz będą mogły służyć klientom wielokrotnie”. Za nie musimy zapłacić 25 groszy. Większe reklamówki w cenie 44 groszy.

TESCO

W Tesco od 1 stycznia 2018 roku za foliówkę musimy zapłacić 35 groszy (wcześniej kosztowała 10 groszy).

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Byly 1razowe bo bralem np kurczaka i mi przy kasie dawala za free zreszta tak wszędzie było i jest

  2. Przepraszam bardzo ale w Biedronce , Lidlu nigdy nie było bezplatnych reklamowek jednorazowych więc pproszę nie pisać bzdur.