Open Lublin – nowa usługa dla studentów zagranicznych przyjeżdżających do Lublina

Stare Miasto w Lublinie | fot. Michał Grzechulski

Open Lublin oferuje kompleksowe wsparcie dla cudzoziemców przybywających do Lublina, wyrażające się m.in. przez odbiór z lotniska, pomoc w znalezieniu zakwaterowania, uzyskaniu niezbędnej dokumentacji, nauki języka czy poznawaniu miasta.

Miasta jutra to miasta otwarte

W swoim dziedzictwie historycznym, Lublin niesie niezbywalny rys miasta gościnnego dla wszystkich. W samą jego istotę wpisana jest wielokulturowość i przyjazne stosunki ludzi najróżniejszych wyznań, przekonań czy pochodzenia. Nieprzebrane bogactwo różnorodności, którym niegdyś Lublin mógł się poszczycić jest na powrót przywracane do życia za sprawą odwiedzających go coraz liczniej i chętniej obcokrajowców.

„Obecność zagranicznych przyjezdnych to skarb, z wartości którego nie zdajemy sobie często sprawy. Należy go więc pielęgnować i stworzyć możliwie komfortowe warunki rozwoju, wzrostu i pomnażania płynących z tego dla nas wszystkich różnorakich korzyści – tak w kontekście gospodarczym, jak i nade wszystko w sferze społecznej, przestrzeni kultury czy codziennej obyczajowości” – komentuje Ewelina Jasińska, od lat związana z działającymi na rzecz miasta Lublin organizacjami non-profit.

Zamek Lubelski w Lublinie | fot. Michał Grzechulski

Marzymy o mieście otwartym, czyli przystępnym dla każdego

Nowo powstały projekt Open Lublin to przestrzeń służąca umiędzynarodowieniu i promocji miasta poprzez ułatwienie zagranicznym przyjezdnym aklimatyzacji, załatwienia niezbędnych formalności i włączenie się w rytm życia miasta poprzez zainteresowanie dotyczącymi go aktualnościami, partycypację w różnych wydarzeniach i korzystanie z jego oferty sportowej czy kulturowej.

„W Lublinie nie brakuje organizacji podejmujących temat cudzoziemców. Brakowało dotąd jednak przestrzeni, w której zagraniczni przyjezdni mogliby od ręki załatwić wszystkie najważniejsze sprawy przy pełnym wsparciu i asyście profesjonalistów. Open Lublin wypełnia tę lukę otaczając ich kompleksową opieką jeszcze kiedy Ci zastanawiają się nad przyjazdem” – tłumaczy Paulina Giżycka-Dzierżak, zaangażowana w działalność Open Lublin.

Widok na Wieżę Trynitarską w Lublinie | fot. Michał Grzechulski

Jak wyglądają skonsolidowane usługi?

Przenoszący się do Lublina obcokrajowcy mogą skorzystać z przewodnika o mieście przed przyjazdem, rozmowy online z reprezentantem dotyczącej przygotowania do przeprowadzki, a także kilkudniowego zakwaterowania po przyjeździe, pomocy ze znalezieniem zakwaterowania, asysty w uzyskaniu numeru PESEL, uzyskania konta w banku, ubezpieczenia, karty SIM, a także wycieczki po Lublinie oraz pakietu powitalnego z przydatnymi broszurami.

Tym, którzy dotarli już do Lublina, mają zakwaterowanie a chcieliby w pełni wykorzystać swój pobyt, dedykowany jest pakiet subskrypcji, a w nim m.in. nielimitowane wejścia do obiektów sportowych, dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, kurs języka polskiego, tłumaczenia ustne i pisemne, wsparcie infolinii w jakichkolwiek trudnościach, comiesięczne spotkania, czy wycieczki do pobliskich miejscowości.

Stare Miasto w Lublinie | fot. Michał Grzechulski

Zagraniczni studenci szansą dla Lublina – na pomoc uczelniom

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez Miasto Lublin, w roku akademickim 2019/2020 w Lublinie studiowało 7048 cudzoziemców i cudzoziemek stanowiąc tym samym ponad 11% wszystkich lubelskich studentów. Łącznie, są to osoby z 92 krajów świata. To dane szczególnie istotne w kontekście obecnej i wciąż niepewnej sytuacji pandemii.

Spośród lubelskich uczelni, dotychczas jedynie Uniwersytet Medyczny zadeklarował, że zajęcia będą odbywały się w hybrydowej formie – zdalnie wykłady i ćwiczenia, stacjonarnie laboratoria i praktyki. Pozostałe lubelskie szkoły wyższe, wobec wciąż trwającej rekrutacji, wstrzymują się z oficjalnymi komunikatami w tej sprawie.

Zmiany w systemie nauczania pociągną za sobą niewątpliwie zmiany w studenckich statystykach. Wielu obawia się, że planujący przyjazd zagraniczni studenci mogą zdecydować o jego odwołaniu przez wzgląd na wzmożone w związku z niepewną sytuacją trudności.

Stare Miasto w Lublinie | fot. Michał Grzechulski

Wspierając międzynarodowych studentów pomagamy sobie i miastu

Podobne obawy wyrażają liczni lubelscy przedsiębiorcy, dla których podstawę działalności stanowi świadczenie usług lub sprzedaż produktów dedykowanych wyłącznie lub w znacznej części przyjezdnym studentom. Szczególnie symptomatyczne jest to w kontekście lubelskiego rynku mieszkaniowego, dla którego studencki wynajem jest istotnym elementem funkcjonowania w branży.

„Wielu inwestorów na rynku nieruchomości w Lublinie kupuje mieszkania z myślą o wynajmie studentom, w szczególności tym z zagranicy. Niewątpliwie fakt, że Lublin jest miastem studenckim z kilkoma uczelniami wyższymi, wpływa na wysokość cen nieruchomości, które są jednymi z najwyższych w Polsce. Dotychczas ponad 40% wszystkich inwestycji deweloperskich w Lublinie było przeznaczanych pod wynajem studentom. Aktualnie, ze względu na przeniesienie zajęć na studiach na tryb zdalny, wielu studentów rezygnuje z najmu, co może wpłynąć na spadek cen wynajmu mieszkań, a w dalszej perspektywie – na spadek cen nieruchomości” – wyjaśnia Joanna Kuśmierczyk-Kubiak z biura nieruchomości Na Nowe.

Tym bardziej więc potrzebne są wszelkie działania wspierające przyjeżdżających do Lublina zagranicznych studentów.

„Od ponad dekady związani z branżą Work & Travel, doskonale zdajemy sobie sprawę z licznych korzyści, jakie umożliwia wyłącznie program wymiany kulturowej. Dzięki osobistemu doświadczeniu znamy jednak również drugą stronę medalu i związane z wyjazdem oraz aklimatyzacją w obcym miejscu wyzwania. Dajemy innym to, czego sami oczekiwalibyśmy w podobnej sytuacji” – mówi Paweł Dzierżak, dyrektor Camp Leaders Poland.

„Naszej działalności towarzyszy szersza wizja – chcielibyśmy, żeby oferowany przez nas pakiet usług był w przyszłości standardem, w ramach którego każdy załatwi w urzędzie wszelkie formalności bez bariery językowej, mieszkania wynajmowane będą bez niesprawiedliwego różnicowania najemców przez pryzmat ich pochodzenia, tak aby przyjazd do Lublina był prosty dla każdego i o nic nie trzeba się było niepotrzebnie w związku z nim troszczyć. Chcemy nie tyle wychodzić zmianom naprzeciw co być ich inicjatorem. Wierząc w powodzenie tej większej misji jesteśmy gotowi zupełnie zmienić profil przyszłej działalności, gdy ta okaże się już zbyteczna. Przed nami jednak czas pracy u podstaw nad zmianą nie tylko skomplikowanych zagadnień wynajmu, uzyskiwania dokumentacji czy poruszania się po mieście przez zagranicznych przybyszów – to również działanie na rzecz zmiany mentalności Lubelaków: od akceptacji po przyjęcie całym sercem drugiego człowieka – jak bardzo innym pozornie by nie był” – zaznacza Paweł, odpowiedzialny za zaistnienie projektu Open Lublin.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.