Okradali hurtownie, składy budowlane, markety. Łączne straty na ponad 3 MLN zł. Ukrywali się w Holandii

Transport Policji w samolocie
Transport z terenów Holandii skazanych | fot. Policja

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, we współpracy z policją holenderską, zakończyli akcję, która doprowadziła do zatrzymania czterech mieszkańców Lublina na terenie Holandii. Zatrzymania te były możliwe dzięki działaniom w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), Mechanizmu Listy Gończej (MLG) oraz krajowych listów gończych.

Zorganizowana grupa przestępcza wyłudziła ponad 3 MLN zł

Zatrzymani to mieszkańcy Lublina w wieku 42-50 lat, którzy działali wspólnie, dokonując niemal 40 włamań do hurtowni, sklepów, firm budowlanych oraz innych dużych obiektów handlowych. Okres ich działalności przypada na lata 2008-2013 i obejmował teren całego kraju, przy czym głównym celem było wykradanie pieniędzy ukrytych w sejfach i metalowych kasach. Całkowita wartość skradzionego mienia szacowana jest na około 3 miliony złotych.

Policja Holenderska na lotnisku
Przekazanie przestępców przez stronę Holenderską | fot. Policja

Wystawiono list gończy za poszukiwanymi

Po zatrzymaniu we wrześniu 2013 roku przez policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i ich tymczasowym aresztowaniu w 2019 roku. Zostali zwolnieni i natychmiast opuścili kraj. W międzyczasie polski sąd skazał ich za popełnione przestępstwa, wymierzając kary od 8 do 11 lat więzienia. Wobec tych mężczyzn wydano poszukiwania na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), Międzynarodowego Listu Gończego (MLG) oraz krajowych listów gończych.

ekstradycja na lotnisku
Ekstradycja przestępcy z terenów Holandii | fot. policja

Sprawcy zostali ujęci na terenie Holandii

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie ustalili, że wszyscy przebywają na terenie Holandii. Następnie poprzez Biuro Kryminalne Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Głównej Policji nawiązali współpracę z policją holenderską i doprowadzili do zatrzymania wszystkich poszukiwanych członków zorganizowanej grupy przestępczej. Nasi policjanci wskazali stronie holenderskiej dokładne miejsca pobytu poszukiwanych mężczyzn.

Dokonano ekstradycji podejrzanych i oddano ich w ręce Polskich służb.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.