Oficjalnie. Od soboty Lublin w żółtej strefie. Nowe ograniczenia dla mieszkańców

Oficjalnie. Od soboty Lublin w żółtej strefie. Nowe ograniczenia dla mieszkańców
Zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od najbliższej soboty 10 października Lublin znajdzie się w żółtej strefie. Dla mieszkańców oznacza to dodatkowe ograniczenia i restrykcje.

To, o czym mówiło się od kilku ostatnich dni, teraz stało się faktem. Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że Lublin od soboty 10 października znajdzie się w żółtej strefie i będzie objęta dodatkowymi obostrzeniami. Wczoraj w samym Lublinie było 239 aktywnych przypadków COVID-19, a kolejne 131 w całym powiecie lubelskim.

Co oznacza żółta strefa w Lublinie?

Dla mieszkańców Lublina oznacza to m.in. noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, np. na ulicy. Od soboty policja będzie karała za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach określonych rozporządzeniem resortu zdrowia.

Nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach. Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa będą osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

„Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić – jako funkcjonariusze – do obowiązku zasłaniania ust i nosa” – zapewnił gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Nowe restrykcje będą także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i w zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, w żółtej do 75, w pozostałej części kraju do 100 osób oraz minimalnej odległości pomiędzy zgromadzeniami – co najmniej 100 metrów.

Od soboty również w lokalach gastronomicznych przypadać ma tylko jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Obowiązywać ma zakaz udostępniania lokali na imprezy czy potańcówki. Chodzi o te punkty gastronomiczne, które nie mają w swojej działalności gospodarczej organizowania imprez, a udostępniają przestrzeń w tym celu.

„Wprowadzamy zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych lub w innych zamkniętych przestrzeniach. Dodatkowo ograniczymy liczbę uczestników zgromadzeń: nie może być ona większa niż 150 osób. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów” – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od soboty w kinach może przebywać tylko 25 proc. publiczności w odstępach 1,5 metra od siebie. W siłowniach w „strefie żółtej” obowiązuje limit 1 osoba na 7 mkw. Nie zmienią się inne limity, np. te dotyczące komunikacji miejskiej. Nadal połowa miejsc powinna pozostać wolna.

Sytuacja COVID-19 w województwie lubelskim

Do dnia 8 października 2020 roku w województwie lubelskim potwierdzono łącznie 3718 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 2352 ozdrowieńców i zarejestrowano 61 zgonów. Aktualnie 241 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, 9943 poddanych kwarantannie i 346 objętych nadzorem epidemiologicznym.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zacznijcie kontrole maseczek wśród sprzedawców na eko-targu sobotnim na ul. Lubartowskiej 77, w butikach w galeriach handlowych i królewskiej zielarni na Krakowskim Przedmieściu. Sprzedawcy w ogóle nie mają maseczek, czasem pod brodą albo zakładają dopiero jak wchodzi klient.

  2. Jak byś pracowała w handlu, to byś wiedziała że przez 8h bądź więcej nie da się non stop maseczki mieć na twarzy, jak nie ma klientów to co Cie obchodzi czy ktoś ta maskę ma czy nie, konfidencie

  3. hipokryzja okropna, nawet w szpitalu lekarze czasem noszą maski, czasem nie, a co dopiero na ulicy ktoś będzie tego przestrzegał, jesteśmy w czarnej dupie, jako kraj i to są fakty, żadne maski nikomu nie pomogą, bo to wirus, nie bakteria, on nie zniknie, tylko prawie każdy go przejdzie, kto ma kontakt z ludźmi 🙂