Odsłonięcie Masztu Niepodległości w Lublinie. Program uroczystości

Budowa Masztu Niepodległości w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Uroczystości związane z odsłonięciem Masztu Niepodległości na rondzie Romana Dmowskiego w Lublinie odbędą się 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Maszt Niepodległości ma 35 metrów wysokości i jest wykonany z 22 ton stali. Na szczycie konstrukcji będzie powiewała biało-czerwona flaga powierzchni blisko 50 mkw. Ta zastanie wciągnięta na maszt 11 listopada, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Obchody odsłonięcia Masztu Niepodległości rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Katedrze Lubelskiej. Następnie o godz. 11.30 jej uczestniczy przemaszerują na plac Zamkowy, gdzie zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą Więźniów Zamku. Tutaj odbędzie także defilada kompanii honorowych, jazdy i pojazdów historycznych.

Około godz. 13 nastąpi przemarsz uczestników uroczystości na rondo im. Romana Dmowskiego. Tam nastąpi poświęcenie i uroczyste odsłonięcie Marszu Niepodległości.

Budowa Masztu Niepodległości pochłonęła ponad 670 tys. zł. Sfinansowały ją trzy spółki skarbu państwa z woj. lubelskiego: Grupa Azoty Puławy, Lubelski Węgiel „Bogdanka” i PGE Dystrybucja.

Utrudnienia w ruchu

W związku z uroczystościami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odsłonięcia Masztu Niepodległości wystąpią utrudnienia w ruchu. – Organizatorzy przewidują, że będzie to między godz. 12.45 a 14 – mówi Karol Kieliszek z lubelskiego ratusza. – Wówczas policja wyłączy całkowicie z ruchu otoczenie ronda.

+ Jadący al. Solidarności na skrzyżowaniu z ul. Lubartowską będą kierowani w lewo w stronę ul. Ruskiej.

+ Jadący ul. Podzamcze będą na rondzie Mohyły kierowani (w zależności od potrzeb) w ul. Ruską lub ul. Lwowską.

+ Jadący ul. Mełgiewską będą kierowani w al. Andersa.

+ Jadący al. Witosa będą kierowani w ul. Graffa.

+ Jadący al. Unii Lubelskiej będą kierowani w ul. Zamojską.

– Ponadto, wcześniej w sobotę w ok. południa wyłączone z ruchu będą pl. Zamkowy, ul. Kowalska (od ul. Lubartowskiej) oraz ul. Podwale (od ul. Wyszyńskiego). Przy czym na tej ostatniej zakaz nie będzie dotyczył dojazdu do posesji. Zakazy będą zdjęte w niedzielę wieczorem – dodaje Kieliszek.

Komunikacja miejska na objazdy

Zmienionymi trasami ma kursować komunikacja miejska. Autobusy jadące al. Solidarności od strony 3 Maja skręcą w lewo w Lubartowską – Ruch będzie sterowany przez służby porządkowe – mówi Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Dotyczy to linii 2, 10, 18, 31, 32, 34 i 57.

Objazd przez Ruską wytyczono także dla jadących przez Lubartowską linii 1, 4, 6, 17, 22 i 39 oraz linii 5, która będzie kursowała przez ul. Kalinowszyzna. Linia 23 w stronę Czechowa pojedzie przez Zamojską, Lubartowską, Ruską i Biernackiego.

Objazdem przez ul. Biernackiego w kierunku Czechowa ruszy linia 29, która w stronę ul. Herberta pojedzie przez Wodopojną, Królewską i Zamojską. Linia 154 pojedzie na Chodźki przez Zamojską, Lubartowską i Ruską, a z powrotem przez Ruską, Wodopojną, Świętoduską i Królewską.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.