Po sukcesie pierwszej edycji „Krótkiej historii polskiego kina”, Kino Bajka zaprasza na drugą część przeglądu, zatytułowaną „Twórcy osobni”. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć filmy, które mimo upływu lat, wciąż zachwycają świeżością i unikalnym stylem swoich twórców. Seanse będą odbywać się 22 dnia każdego miesiąca o godzinie 18:30. Bilet wstępu kosztuje 20 zł.
Wolne elektrony polskiego kina
Kontynuacja przeglądu zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, często stronili od grup twórczych czy formacji artystycznych. Byli swoistymi wolnymi elektronami, których filmy posiadały pewien osobisty sznyt, nie do pomylenia z dziełami kogokolwiek innego.
Niezapomniane i kultowe filmy
W przeglądzie znalazły się zarówno odważne eksperymenty formalne, jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. W programie znajdują się dzieła kultowe oraz zapomniane arcydzieła, które dzięki cyfrowej rekonstrukcji, idealnie nadają się do ponownego odkrycia w kinach.
Program projekcji
W ramach przeglądu „Twórcy osobni” zostaną zaprezentowane następujące filmy:
- LUTY: „Ostatni dzień lata”, reż. Tadeusz Konwicki, 1958
- MARZEC: „Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański, 1962
- KWIECIEŃ: „Ręce do góry”, reż. Jerzy Skolimowski, 1967
- MAJ: „Słońce wschodzi raz na dzień”, reż. Henryk Kluba, 1967
- CZERWIEC: „Trzecia część nocy”, reż. Andrzej Żuławski, 1971
- LIPIEC: „Na wylot”, reż. Grzegorz Królikiewicz, 1972
- SIERPIEŃ: „Rejs”, reż. Marek Piwowski, 1970
- WRZESIEŃ: „Konopielka”, reż. Witold Leszczyński, 1982
- PAŹDZIERNIK: „Krzyk”, reż. Barbara Sass, 1983
- LISTOPAD: „O-bi O-ba. Koniec cywilizacji”, reż. Piotr Szulkin, 1984
Czy widzieliście już któreś z tych kultowych dzieł polskiego kina? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach i udostępnijcie ten artykuł, aby więcej osób mogło odkryć niezwykłe filmy naszych twórców!
Dodaj swój komentarz