Odchudzanie bez efektu jojo – czy to w ogóle możliwe?

Odchudzanie bez efektu jo-jo - czy to w ogóle możliwe?
Odchudzanie bez efektu jo-jo - czy to w ogóle możliwe? | fot. Adobe Stock

Czy wiesz, że jedynie 20 proc. osób z nadwagą lub otyłością uniknęło efektu jojo po odchudzaniu i utrzymuje długoterminowy efekt? Z czego wynikają te przerażające statystyki? Jak odchudzać się skutecznie i nie gromadzić niechcianych kilogramów?

O efekcie jojo mówi dietetyk mgr Monika Popik z Centrum Dietetycznego PROJEKT ZDROWIE Lublin Czechów

Monika Popik, dietetyk Projekt Zdrowie Lublin Czechów
Monika Popik, dietetyk Projekt Zdrowie Lublin Czechów

„O efekcie jojo słyszała chyba każda osoba zaczynająca odchudzanie – i niestety bardzo duża część odchudzających się doświadczyła go na własnej skórze. Celem moim i pacjentów, których prowadzę, jest skuteczna redukcja masy ciała – odchudzanie raz, a dobrze – bez powrotu do niechcianych, nadprogramowych kilogramów” – mówi mgr Monika Popik.

Co to takiego efekt jojo?

Mówiąc najprościej – efekt jojo to powrót do swojej masy ciała sprzed odchudzania lub nawet jej przekroczenie. Często to zjawisko powtarzalne – polega na naprzemiennym spadku masy ciała i jej przybieraniu, co uniemożliwia utrzymanie stałego, satysfakcjonującego efektu. Efekt jojo może wystąpić w szybkim czasie po odchudzaniu lub wolniej, w zależności od tego, jaką metodę odchudzania zastosowaliśmy.

Dwa największe błędy prowadzące do wystąpienia efektu jojo – okiem dietetyka

Błędy prowadzące do wystąpienia efektu jojo
Błędy prowadzące do wystąpienia efektu jojo | fot. pixabay

Po pierwsze, przechodzenie na krótkie, ale bardzo restrykcyjne diety lub głodówki. Jeszcze parę lat temu media karmiły nas informacjami, że aby zrzucić kilogramy musisz jeść samą sałatę, pić sok z kapusty albo całkowicie wykluczyć chleb. A może słyszałeś jeszcze jakąś magiczną metodę, dzięki której schudniesz 10 kg w miesiąc?

Pamiętaj – tutaj nie ma drogi na skróty. Zbyt duże ograniczenia w diecie są bardzo dużym stresem dla mózgu – powodują nadmierne myślenie o jedzeniu, a szczególnie o tym, którego nam „nie wolno”. Przez to jesteśmy w stanie na tydzień lub dwa stosować się do szalonych porad od internetowych specjalistów, ale później najczęściej wracamy do dawnych nawyków, bardzo szybko nabierając zrzucone z takim trudem kilogramy.

Gdy jednak uda Ci się wytrwać w bardzo niskokalorycznej diecie, osiągniesz zamierzony cel wagowy – co dalej? Chcesz wrócić do „normalności”. Kiedy po długotrwałej, restrykcyjnej diecie zaczynasz odżywiać się normalnie, Twój organizm z zachłannością zaczyna przyjmować składniki odżywcze, których mu brakowało, i co więcej – nauczony doświadczeniem zaczyna magazynować rezerwy tłuszczu, na wypadek kolejnej głodówki, a kilogramy wracają w przyspieszonym tempie!

Owoce i warzywa zamiast słodyczy
Owoce i warzywa zamiast słodyczy | fot. pixabay

Drugi błąd to zbyt dużo zmian na raz. Postanawiasz, że od dzisiaj nie jesz słodyczy i ćwiczysz 5 razy w tygodniu? Do tego zero alkoholu, 5 regularnych posiłków i 2 litry wody? Muszę Cię zmartwić – prawdopodobnie się to nie uda. Dlaczego? Powtórzę jeszcze raz – nasz mózg nie lubi zmian! Wprowadzanie nowego nawyku trwa jakiś czas, wymaga od nas cykliczności i cierpliwości. A co, kiedy z tych wszystkich postanowień nie uda Ci się zrealizować żadnego? Proste! – stracisz motywację, stwierdzisz, że to zbyt trudne lub wręcz niemożliwe. Tutaj doskonale sprawdzi się metoda małych kroków.

Zaplanuj wprowadzanie nowych nawyków, np.:

  • Tydzień I: spróbuj jeść w regularnych odstępach czasu, co 3-4 godziny
  • Tydzień II: do każdego posiłku dołóż owoc lub warzywo
  • Tydzień III: pomiędzy posiłkami dołóż 1-2 szklanki wody

I tak dalej – nie przeciążaj swojej głowy i pamięci! Nie wymagaj od siebie ogromnej zmiany na już! Nowe nawyki muszą wpasować się w Twoją codzienność – inaczej nie będziesz w stanie ich utrzymywać.

Jak uniknąć efektu jojo?

Bardzo ważną rolę odgrywa osobista motywacja – to ona pomaga nam wytrwać w diecie i utrzymać długoterminowo wypracowane nawyki. Motywacja musi wynikać z nas, a nie z presji otoczenia. Podam Ci teraz dwa przykłady:

  • Pacjent nr 1: Chcę szybko schudnąć, bo za 2 miesiące mam wesele siostry. Najlepiej 10 kg!
  • Pacjent nr 2: Chcę schudnąć, bo moje wyniki badań znacznie się pogorszyły. Czuję też, że dużo szybciej się męczę przy codziennych czynnościach.

Jak myślisz – który pacjent ma w sobie motywację wewnętrzną? Jestem pewna, że bez zastanowienia wskazujesz na pacjenta nr 2. Zgadza się – chęć zmiany ze względu na zdrowie i samopoczucie jest najważniejszą motywacją, która musi zaistnieć, żeby zacząć proces odchudzania i w nim wytrwać.

Zdrowe jedzenie
Zdrowe jedzenie | fot. Adobe Stock

Kolejną rzeczą, która zapobiega wystąpieniu efektu jojo, jest stopniowy, regularny spadek masy ciała. Prawidłowy spadek na wadze przy odchudzaniu to około 0,5-1 proc. aktualnej masy ciała w przeciągu tygodnia, czyli średnio około 0,5-1 kilograma. Dzięki takim spadkom pozbywamy się głównie tkanki tłuszczowej, a nie masy ciała beztłuszczowej.

Najważniejszym jednak aspektem jest potraktowanie zdrowych nawyków żywieniowych jako coś, co zostaje z nami już na zawsze, staje się naszym stylem życia. Czyli nawet po osiągnięciu zamierzonego celu, nadal powinniśmy dbać o regularność posiłków, o odpowiednie nawodnienie i unikanie produktów wysokoprzetworzonych.

Czy to oznacza, że już nigdy nie zjesz schabowego u babci albo nie pójdziesz na lody w upalny, letni dzień? Absolutnie nie! Moich pacjentów zawsze namawiam do utrzymywania metody 80/20 – zarówno w trakcie odchudzania, jak i po. Oznacza to, że 80 proc. naszego odżywiania bazuje na produktach zdrowych i nieprzetworzonych, a pozostałe 20 proc. to żywność rekreacyjna, „dla głowy” i dobrego samopoczucia.

Etap stabilizacji, czyli utrzymania efektów – metoda stosowana w Gabinecie Projekt Zdrowie

W moim gabinecie często pojawiają się osoby, które mają za sobą już kilka prób odchudzania – każda zakończona efektem jo-jo lub wahaniami wagi. Każde kolejne odchudzanie dla naszego organizmu jest trudniejsze – dlatego staram się, aby proces odchudzania, który pacjent podejmuje pod moją opieką, było już ostatnim, zakończonym sukcesem i utrzymaniem masy ciała.

Metoda, którą stosuję, to „etap stabilizacji”, czyli stopniowego wyprowadzania z diety redukcyjnej. Trwa ona kilka-kilkanaście tygodni i polega na stopniowym rozszerzaniu kaloryczności i zakresu produktów w diecie pacjenta oraz obserwacji, jak na te zmiany reaguje jego organizm, aby nie dopuścić do ponownego przybierania na wadze.

Dzisiaj przedstawiam panią Weronikę, która schudła 18 kilogramów w 9 miesięcy i pomyślnie przeszła proces stabilizacji, dzięki czemu utrzymuje masę ciała na prawidłowym dla siebie poziomie.

Metamorfoza projekt zdrowie
dzienniczek dietetyczny projekt zdrowie 3

Zdjęcia dzienniczka pomiarów pani Weroniki – pacjentki Centrum Dietetycznego Projekt Zdrowie Lublin Czechów, na których widać proces stabilizacji – czyli ostatnich kilka tygodni, w których głównym celem był powrót na odpowiednią kaloryczność bez przyrostu kilogramów.

dzienniczek dietetyczny projekt zdrowie

Wyniki z analizatora składu ciała z pierwszej i ostatniej wizyty pani Weroniki w Gabinecie Dietetycznym Projekt Zdrowie Lublin Czechów.

Podsumowując

Nie ma nic bardziej frustrującego niż powrót niechcianych kilogramów po odchudzaniu pełnym restrykcji i wyrzeczeń. Nasza satysfakcja znika, spada poziom pewności siebie i samoakceptacji. Aby tego uniknąć i nie dopuścić do efektu jo-jo – odchudzaj się z głową!

Jeśli potrzebujesz pomocy w skomponowaniu racjonalnego planu diety, dostosowanego do Twojego stylu życia i potrzeb, umów się na bezpłatną pierwszą konsultację do dietetyk klinicznej mgr Moniki Popik.

Na pierwszym spotkaniu dietetyk wykona analizę składu ciała, przedstawi Ci wyniki, w tym:

  • poziom tkanki tłuszczowej ogólnej i okołobrzusznej,
  • zapotrzebowanie kaloryczne,
  • wiek metaboliczny,

oraz zaplanuje z Tobą proces odchudzania, dostosowany do Twoich możliwości. W trakcie spotkania będziesz mógł wyznaczyć swój cel i podjąć współpracę, która umożliwi Ci osiągnięcie satysfakcjonujących, a przede wszystkim trwałych efektów.

projekt zdrowie polskie centrum dietetyczne
button projekt zdrowie umow sie

tel.: 880-447-708

poczta: [email protected]

strona: www.lublin-czechow.projektzdrowie.info

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.