Od września zapłacimy więcej za wodę i ścieki w Lublinie. Wody Polskie dały zielone światło

woda zlew odplyw kran
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Wody Polskie zatwierdziły stawki nowych taryf zaproponowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Od września lublinianie zapłacą więcej za wodę i ścieki.

Nowe stawki za wodę i ścieki w Lublinie

W piątek (6.08) Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie przesłał do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji decyzję zatwierdzającą taryfę za zaopatrzenie w wodę i za odprowadzenia ścieków na terenie Lublina i ościennych gmin: Jastków i Głusk na kolejne 3 lata.

Teraz MPWiK ma 14 dni na odwołanie się od decyzji Wód Polskich, lecz już wiadomo, że miejskie wodociągi zgadzają się z decyzją RZGW i nie wniosą odwołania. Zatwierdzona taryfa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. Prawdopodobny termin wejścia w życie nowej taryfy to początek września.

Cena metra sześciennego wody i ścieków ma wzrośnie z 8,91 zł do 9,39 zł, czyli o 5,33 proc. Od 2022 r. opłata za wodę i ścieki urośnie do 9,77 zł, a od 2023 r. do 9,82 zł. Wszystkie podane kwoty są brutto, czyli z podatkiem.

„Dołożyliśmy wszelkich starań, by Lublin pozostał miastem o najniższych cenach za wodę i ścieki w Polsce” – komentuje Magdalena Bożko, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

Początkowo MPWiK proponował podwyżkę taryf za wodę o 26% oraz podwyżkę opłat za odprowadzanie ścieków o 17%. Wody Polskie wydały negatywne decyzje. Jak podkreślił prezes Daca, pierwotna proponowana podwyżka byłaby jedną z najwyższych podwyżek, jeżeli chodzi o duże miasta wojewódzkie. Ostatecznie, przyjęto podwyżki do poziomu 13% za wodę i 8% za ścieki.

Wątpliwości Wód Polskich budziła także wysokość wypłacanych dywidend przez MPWiK. Lublin w latach 2015-2019 otrzymał 35 mln zł dywidendy, co jest jedną z najwyższych kwot w kraju (obok Wrocławia, Gdańska i Białej Podlaskiej). Zdaniem Wód Polskich niewypłacanie dywidendy miastu mogłoby się przyczynić do niepodwyższania opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.