Od września ruszają wypożyczalnie rowerów w Lublinie

veturilo ztm wawa 02 e1407258447724

W Lublinie trwa budowa systemu roweru miejskiego. Znamy już stawki opłat za wypożyczenie jednośladów, pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne. Miejska wypożyczalnia ruszy we wrześniu.

Za ponad miesiąc do dyspozycji mieszkańców, w ramach systemu roweru miejskiego, oddanych zostanie 400 jednośladów rozmieszczonych na 40 stacjachWśród rowerów dostępne będą także tandemy. Będzie to drugi największy system wypożyczalni rowerów w Polsce.

Bezobsługowe punkty do wypożyczenia i zwrócenia rowerów zostaną usytuowane w różnych dzielnicach miasta, w okolicach uniwersytetów, w ważnych punktach komunikacyjnych Lublina.Pierwsze 20 minut korzystania z roweru będzie bezpłatne. Za pierwszą godzinę zapłacimy 1 zł, za drugą – 3 zł, a za trzecią i każdą następną godzinę – 4 zł. Rower wypożyczymy po wcześniejszym zarejestrowaniu się w specjalnie przygotowanym systemie. Rejestracja będzie możliwa drogą elektroniczną lub osobiście w biurze, które zostanie uruchomione przy u. Orlej.

W ramach projektu powstanie także system informatyczny obsługujący wypożyczalnię, stanowisko Biura Obsługi Klienta, system zarządzający monitoringiem. Wybudowana zostanie również ścieżka rowerowa w ciągu ul. Żeglarskiej i ul. Janowskiej, wytyczone zostaną także ścieżki i pasy rowerowe w ruchu miejskim.

Stacje rowerów miejskich będą wyposażone w komputer rejestrujący użytkowników oraz ilość rowerów na stacji. Stacje będą zasilane z własnego źródła (akumulatory + baterie słoneczne), co pozwoli na oszczędność energii oraz zminimalizowanie obsługi zasilania stacji. Standardowo na każdej stacji znajdować się będzie 10 rowerów, przy czym każdy roweromat będzie posiadał 15 miejsc umożliwiających pozostawienie lub wypożyczenie roweru w systemie bez-obsługowej wypożyczalni. Każda stacja bazowa będzie monitorowana co ma zapobiec aktom wandalizmu i kradzieży.

Realizacja projektu przyczyni się do promocji aktywnego wypoczynku, ochrony środowiska, a także wzrostu potencjału turystycznego Lublina, wpływając pozytywnie zarówno na wizerunek miasta, jak i jego rozwój ekonomiczny.

Wartość projektu to ponad 9 mln zł. Na realizację zadania Lublin pozyskał dofinansowanie ze środków unijnych (ok. 2,3 mln zł). Wykonawcą inwestycji jest firma Nextbike Polska Sp. z o. o. z Wrocławia, która wykonywała już tego typu projekty m.in. w Warszawie, Wrocławiu, czy Białymstoku.

Miejsca, w których zostaną zlokalizowane stacje rowerowe w Lublinie:

1. ul. Żywnego / ul. Paryska

2. Al. Smorawińskiego / Al. Kompozytorów Polskich

3. ul. Chodźki / ul. Hirszfelda

4. ul. Paderewskiego / ul. Leszetyckiego

5. ul.Związkowa / WSPA

6. ul. Zamojska / Stary most

7. ul. Krakowskie Przedmieście

8. Plac Wolności / ul. Przechodnia

9. Al.Tysiaclecia / Plac Zamkowy

10. ul. Szczerbowskiego / ul. Muzyczna

11. ul. Zana / Akademiki UMCS

12. ul. Judyma 2a – Dom Kultury

13. al. Kraśnicka / ul. Konstantynów

14. ul. Armii Krajowej /ul. Jutrzenki

15. ul. Ametystowa 15

16. ul. Filaretów – pętla autobusowa

17. ul. Filaretów / ul. Radości

18. Al. Racławickie / Rondo Krwiodawców

19. ul.Willowa / ul.Relaksowa

20. Rondo Gen. Leona Berbeckiego (Lidl)

21. ul. Poniatowskiego / XXIII LO

22. ul. Romera

23. ul. Kunickiego / Stokrotka

24. ul. Bajkowskiego / Ratusz

25. ul. Droga Męczenników Majdanka / ul. Krańcowa

26. ul. Dobrzańskiego

27. ul. Doświadczalna / ul. Jagiełły

28. ul. Mełgiewska / WSEI

29. ul. Agronomiczna / Skansen – rejon wejścia

30. Dworzec PKP

31. ul. Czwartaków / DS Helios

32. al. Zygmuntowskie / MOSiR

33. ul. Osmolicka / Słoneczny Wrotków

34. ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska

35. ul. Radziszewskiego / ul. Akademicka

36. ul. Zana / ZUS

37. ul. Droga Męczenników Majdanka – Muzeum

38. ul. Piłsudskiego 15

39. ul. Szaserów 15

40. ul. Roztocze / SP nr 50

Veturilo-ZTM-Wawa-11fot. veturilo.waw.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wspaniały pomysł! Powinniśmy brać przykład z naszego miasta partnerskiego – Munster. Tam rowery są dosłownie wszędzie. U nas też by były jeśli można byłoby nimi dotrzeć nie tylko nad Zalew, ale i do centrum.