Od października nowy system biletowy Lubika. Najważniejsze zmiany dla pasażerów

Kasowniki EMV umożliwią bezpośredni zakup biletów
Kasowniki EMV umożliwią bezpośredni zakup biletów | fot. ZTM Lublin

Od 1 października w Lublinie zacznie obowiązywać nowy system biletowy o nazwie Lubika. Przedstawiamy najważniejsze zmiany, które dotyczą wszystkich pasażerów.

Jak podróżować komunikacją miejską od 1 października?

Aplikacja mobilna Lubika albo tradycyjna karta biletu

Osoby, które obecnie posiadają Kartę Biletu Elektronicznego i chcą dalej z niej korzystać, po uruchomieniu systemu nie muszą wyrabiać jej ponownie. Konieczne będzie natomiast zapisanie się do nowego systemu Lubika.

Od 1 października nowi pasażerowie będą mogli zainstalować aplikację mobilną Lubika i za jej pośrednictwem kupić bilety okresowe na dowolną liczbę dni. Drugim nośnikiem jest karta tradycyjna, którą należy wyrobić w punkcie ZTM. Wniosek o jej wydanie będzie można złożyć osobiście lub przez Internet.

Zakup biletu w kasowniku

Nowością w nowym systemie biletu Lubika ma być możliwość zakupu biletu za przejazd w kasowniku. O tym pisaliśmy już tu: Karta płatnicza wystarczy, by kupić bilet w kasowniku. Jak będzie wyglądać to w praktyce? Wystarczy wybrać rodzaj ulgi (4,20 zł N, 2,10 zł U) i zbliżyć kartę. Pobrana zostanie opłata za dany przejazd. Kontroler w trakcie sprawdzania biletów odczyta token z karty użytej do płatności.

Zapłacisz za tyle, ile przejedziesz

Rewolucją od października będzie nowy sposób rozliczania naszych podróży. Pasażerowie będą mogli wybrać możliwość płatności za ilość przejechanych przystanków. Aby skorzystać z taryfy przystankowej należy zarejestrować rozpoczęcie i zakończenie przejazdu w aplikacji mobilnej Lubika poprzez:

  • wpisanie w aplikacji numeru bocznego autobusu,
  • zeskanowanie kodu z naklejki na drzwiach,
  • przyłożyć telefon do naklejki, w której jest zatopiony chip NFC.

Cena za „bilet przystankowy” będzie uzależniona od ilości przejechanych przystanków – im więcej przejedziemy tym cena za przystanek będzie mniejsza. Przejazd jednego przystanku do koszt 80 groszy, dwóch przystanków 1,40 zł, a trzech 1,90 zł. Kolejne przystanki: 2,20 zł (4), 2,50 zł (5), 2,70 zł (6), 2,90 (7), 3,00 zł (8), 3,10 zł (9), 3,20 zł (10), 3,30 zł (11), 3,40 zł (12), 3,48 zł (13), 3,56 zł (14), 3,64 zł (15), 3,68 (16) i kolejne 4 gr/przystanek. Po przejechaniu 29 przystanków, w ramach jednego przejazdu, opłata za każdy kolejny przystanek nie będzie naliczana

Bilet okresowy na 10 dni? Żaden problem

Aplikacja mobilna Lubika pozwoli na zakup biletu okresowego na dowolną liczbę dni – do tej pory nie było takiej opcji (obecnie bilety okresowe wyłącznie na 30, 90 i 150 dni). Jeżeli pasażerowi nie jest potrzebny bilet na cały miesiąc, będzie mógł kupić go na dowolną, określoną przez siebie liczbę dni np. na 10 dni. Jednocześnie bilet ten będzie tańszy niż przejazd na biletach jednorazowych.

Końcowa cena biletu okresowego będzie uzależniona od ilości dni, strefy biletowej oraz czy pasażer posiada Lubelską Kartę Miejską (dla odprowadzających podatek w Lublinie). Za bilet 10-dniowy przyjdzie nam zapłacić 51 zł (40 zł dla posiadaczy LKM). Za każdy kolejny dzień do 50 dnia doliczana będzie stawka 3,40 zł (2,40 zł dla posiadaczy LKM). Od 51 do 100 dni trzeba doliczyć 3,20 zł/dzień (2,20 zł z LKM). Od 101 do 300 dni 3 zł (2 zł z LKM).

Pełny cennik biletowy obowiązujący od 1 października dostępny pod tym linkiem: Nowa taryfa biletowa ZTM od 1 października. Ceny i rodzaje biletów

Zapomniałeś legitymacji? Nic nie szkodzi

W nowym systemie biletu Lubika będzie istniała możliwość zapisania przysługujących pasażerowi ulg. Identyfikowany będzie fakt posiadania uprawnienia wraz z terminem jego obowiązywania. Pozwoli to na podróż komunikacją miejską bez dokumentu potwierdzającego ulgę np. legitymacji szkolnej czy studenckiej, orzeczenia o niepełnosprawności lub legitymacji honorowego dawcy krwi.

Aby skorzystać z tej możliwości należy udać się do punktu ZTM i okazać pracownikowi dokument potwierdzający uprawnienie do ulgi.

Zmiana granic stref biletowych

Od 1 października nastąpi modyfikacja granic stref biletowych. Po zmianach Pierwsza Strefa Biletowa obejmie tylko Lublin. Poza granicami administracyjnymi miasta, we wszystkich gminach ościennych (tj. Świdnik, Głusk, Wólka, Spiczyn, Mełgiew, Konopnica, Jabłonna, Głusk, Niedrzwica Duża , Jastków) będzie obowiązywać Druga Strefa Biletowa.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. 10-dniowy bilet okresowy. Co to za nowość? Tak było i jest do tej pory. Miało być na dowolną liczbę dni. Gdzie 3, 5 czy 7-dniowy bilet okresowy. Po co mam płacić za weekend jak nie pracuję i nie korzystam wtedy z MPK? Żadna rewolucja, a jedynie ogromne zamieszanie. Skanowanie kodów QR przy wsiadaniu. Wolne żarty. Czy ludzie z ratusza jeżdżą MPK w godzinach szczytu? Zwłaszcza jak podstawia krótkie autobusy. Aplikacje dla osób starszych na smartfony? Żarty sobie z ludzi robicie i tyle.