Ważny temat? Prześlij newsa!

Od maja więcej kursów komunikacji miejskiej w niedziele. Te linie autobusowe i trolejbusowe pojadą częściej

Dominik Wąsik

Po interpelacji dotyczącej rzadkiego kursowania komunikacji miejskiej w niedziele i święta, ratusz zabiera głos. W odpowiedzi pojawiają się konkretne zapowiedzi – częstsze kursy na wielu liniach i pierwsze zmiany już za kilka tygodni.

Pasażerowie wysiadający z autobusu linii nr 18

fot. DW

Temat niedzielnych rozkładów jazdy w Lublinie wraca jak bumerang. Po interpelacji radnego Roberta Derewendy, który wskazywał, że miasto odstaje pod tym względem od innych ośrodków, przyszła oficjalna odpowiedź z ratusza. Pod dokumentem podpisał się zastępca prezydenta Lublina.

O interpelacji radnego pisaliśmy tu:

Miasto: zmiany są przygotowane

W odpowiedzi podkreślono, że Lublin już od dłuższego czasu pracuje nad poprawą funkcjonowania komunikacji miejskiej. Jak wskazano, działania realizowane są przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie i obejmują m.in. analizę potrzeb mieszkańców oraz szerokie konsultacje społeczne.

Urzędnicy przekonują, że nowy układ połączeń był przygotowywany na podstawie opinii pasażerów, kierowców oraz rad dzielnic. Zmiany wdrażane są etapami od momentu uruchomienia Dworzec Lublin na początku 2024 roku.

Konkret: częstsze kursy już od maja

Najważniejsza informacja dla pasażerów to zapowiedź zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów w niedziele i święta. Zgodnie z odpowiedzią ratusza, zmiany mają wejść w życie z początkiem maja 2026 roku.

Częściej pojadą m.in. linie: 6, 17, 18, 26, 31, 57, 150, 151, 153, 155, 158 oraz 159. To główne ciągi komunikacyjne miasta, które obsługują zarówno centrum, jak i duże osiedla.

Miasto przekonuje, że przełoży się to na:

advertisement

Sprawdź, co oferują i czego szukają mieszkańcy Lublina

Kolejny krok: wzmocnienie kursów w soboty

To jednak nie koniec zmian. W przygotowaniu jest również pakiet dotyczący zwiększenia liczby kursów w soboty. Obejmie on podobny zakres linii jak w przypadku niedziel (z wyjątkiem linii 153).

Wstępnie zakłada się, że te zmiany mogłyby wejść w życie we wrześniu 2026 roku.

Odpowiedź z przytykiem do radnego

W końcówce pisma pojawia się również odniesienie do jednego z zarzutów radnego. Urzędnicy wskazują, że nieprawdziwe jest twierdzenie o braku reakcji na wcześniejszą interpelację z października 2024 roku – według ratusza taki dokument nie znajduje się w archiwach urzędu.

Czy to rozwiąże problem?

Zapowiedzi wyglądają konkretnie i – co najważniejsze – mają określone terminy. Pytanie jednak, czy zwiększenie częstotliwości na wybranych liniach wystarczy, by realnie poprawić sytuację pasażerów w niedziele.

To właśnie na ten problem zwracał uwagę radny, wskazując, że w wielu przypadkach autobusy kursują zbyt rzadko, by mogły być realną alternatywą dla samochodu. Odpowiedź ratusza pokazuje, że miasto dostrzega problem – teraz pozostaje sprawdzić, jak zapowiadane zmiany sprawdzą się w praktyce.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Redaktor naczelny Spotted Lublin, związany z portalem od jego powstania w 2016 roku. Na co dzień śledzi to, czym żyje miasto – od zdarzeń drogowych, przez miejskie inwestycje, po historie mieszkańców. Specjalizuje się w sprawach codziennych, które realnie wpływają na życie lokalnej społeczności. Jego materiały były wielokrotnie cytowane przez ogólnopolskie media, m.in. Onet, Interię i RMF24. Zna Lublin od podszewki – i stara się, by mieszkańcy byli zawsze na bieżąco.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check