Nowe dowody osobiste. Jeśli zgubisz dokument będziesz mógł go „zawiesić”

E-dowód osobisty
E-dowód osobisty | fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Można już składać wnioski o wydanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Jak złożyć wniosek o e-dowód i co zrobić w przypadku, gdy go zgubimy? Przeczytaj!

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, niemal 1,5 mln Polaków kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego. Osoby składające wnioski o wydanie nowego dokumentu od 4 marca 2019 r. dostaną już nowe e-dowody. Na pierwszy rzut oka jest podobny do obecnego dokumentu. Więc co się zmieniło?

„Nową informacją na pierwszej stronie dokumentu jest numer CAN, który jest także zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. CAN będzie potrzebny korzystającym z elektronicznych funkcji e-dowodu. Numer CAN zabezpiecza przed odczytaniem – przez osoby nieuprawnione – zapisanych w nim danych” – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Najważniejszą zmianą jest jednak niewidoczny, umieszczony wewnątrz dokumentu chip. Dzięki niemu z dowodu można korzystać tak jak z karty zbliżeniowej. W urzędach pojawią się specjalne czytniki. Przyłożenie dowodu do takiego czytnika pozwoli na automatyczne uzupełnienie formularza danymi z dokumentu.

Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Nie ma też obowiązku wymiany dowodów. Jeśli Twój dokument jest ważny, możesz z niego korzystać. Jeśli chcesz e-dowód – możesz o niego zawnioskować jako powód wskazując wymianę dowodu bez warstwy elektronicznej.

E-dowody – identycznie jak dotychczasowe dowody osobiste – są ważne przez 10 lat.

Jak i gdzie złożyć wniosek o e-dowód?

WAŻNE: wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Wszyscy, których dokumenty są nadal ważne, nie muszą wnioskować o nowe, choć mogą. Za wymianę dowodu na e-dowód nic nie zapłacicie.

Przez internet

Wniosek o e-dowód można złożyć poprzez rządową stronę obywatel.gov.pl w zakładce „Uzyskaj dowód osobisty”. Następnie musimy kliknąć przycisk „Złóż wniosek”. Przeniesiemy się na stronę login.gov.pl, gdzie musimy się zalogować przy pomocy Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu wyświetli nam się strona z formularzem. Musimy podać powód ubiegania się o dowód np. wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej i wybrać urząd, gdzie odbierzemy gotowy dokument. Następnie załączamy nasze zdjęcia oraz uzupełniamy pozostałe dane. Po wysłaniu wniosku potwierdzenie złożenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.

W urzędzie gminy

Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można również złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania. Musimy poprosić pracownika urzędu o formularz, który wypełniamy i załączamy do niego nasze zdjęcie.

Zgubiłem e-dowód. Co zrobić?

Jeśli właścicielowi e-dowodu przytrafi się zgubienie dokumentu, będzie miał czas na oddech i spokojne poszukiwanie dokumentu. E-dowód będzie można zawiesić. Co to oznacza w praktyce?

Dzisiaj jest tak, że jeśli zgubiłeś dowód lub wydaje Ci się, że zgubiłeś – dla własnego bezpieczeństwa – powinieneś to natychmiast zgłosić. Nie musisz iść do urzędu, możesz to zrobić przez Internet. Urzędnik od razu po otrzymaniu zgłoszenia, unieważnia dowód. W związku z tym, jeśli nawet po kilku dniach znajdziecie zgubę, to i tak będziesz musiała/musiał wyrobić nowy dowód.

Kluczowe 14 dni

Jeśli będziesz posiadaczem e-dowodu, dostaniesz możliwość czasowego zawieszenia dokumentu. Każdy kto nie będzie wiedział, gdzie jest jego e-dowód – jednocześnie licząc na to, ze go znajdzie – będzie mógł zawiesić dowód na 14 dni.

„Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu będzie można złożyć zarówno w urzędzie, jak i przez Internet” – wyjaśnia minister cyfryzacji.


WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.