Wypłata 500 plus od czerwca przez ZUS. W jakie dni przelew na konto? Harmonogram wypłat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Czerwiec będzie pierwszym miesiącem, w którym wypłatą wszystkich świadczeń 500 plus zajmie się ZUS, a nie gminy. W jakie dni wypłacane będzie 500 plus przez ZUS? Terminy wypłat 500 plus w czerwcu 2022.

Prawo do świadczenia wychowawczego Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustali na tzw. okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego. Jeżeli wniosek o 500 plus na okres świadczeniowy 2022/2023 wpłynie do ZUS do 31 maja, wypłata tego świadczenia będzie zrealizowana w czerwcu. Oznacza to, że zachowana zostanie ciągłość wypłaty 500 plus.

Jeśli złożysz wniosek po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna Ci prawo do świadczenia od miesiąca, w którym złożysz wniosek do końca okresu świadczeniowego. W przypadku, gdy złożysz wniosek o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, otrzymasz świadczenie od dnia urodzenia dziecka.

Wypłata 500 plus czerwiec 2022: KIEDY?

Od 1 stycznia 2022 r. obsługą spraw związanych ze świadczeniem wychowawczym Rodzina 500 PLUS zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odciążając w ten sposób gminy. Gminy do 31 maja 2022 r. kontynuują wypłaty przyznanych przez siebie przed 1 stycznia 2022 r. świadczeń. Docelowo od 1 czerwca 2022 r. ZUS będzie jedynym realizatorem świadczeń wychowawczych.

Wiele osób szuka w Internecie informacji na temat planowanych terminów wypłat świadczenia 500 plus na konto. W jakie dni ZUS będzie przelewał pieniądze z 500 plus?

„Wprowadziliśmy dodatkowe terminy płatności świadczenia wychowawczego 500 plus, od czerwca będzie ich w sumie dziesięć. Każdy uprawniony rodzic będzie otrzymywał świadczenie wychowawcze 500 plus w jednym z tych terminów: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 albo 22 dnia miesiąca. Maksymalnie do tego dnia środki z 500 plus powinny znaleźć się na koncie bankowym rodzica. Jeśli termin wypada w dzień wolny od pracy, to pieniądze prześlemy wcześniej – ostatniego dnia roboczego przed tym terminem” – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Jest jednak wyjątek.

„Wyjątkiem są sytuacje, gdy przyznamy 500 plus już w trakcie trwającego okresu świadczeniowego. W takim przypadku pierwszą wypłatę zrealizujemy najszybciej jak to możliwe, a kolejne będą przychodziły już w stałym terminie, który może różnić się od pierwszej wypłaty” – wyjaśnia Małgorzata Korba.

Przydział terminu płatności następuje automatycznie, według zasady równomiernego obciążenia wszystkich obowiązujących terminów. Terminy płatności rodzice będą mogli sprawdzić na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Należy wejść w szczegóły złożonego wniosku, wybrać dziecko i zajrzeć do zakładki „wypłaty i zwroty”.

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie ma żadnej podanej daty i nie będzie bo im się poprostu nie chce za dużo roboty dowiemy się dopiero jak kasa wpłynie na konto.

  2. Ja w dalszym ciągu nie mam wyznaczonej daty. Są też znajomi którzy nie mają dat wyznaczonych ale od innych osób słyszałam że niektórzy już dostali pieniążki na konta.

  3. Teraz to dopiero sie zrobil bajzel. Jedni mowia ze mozna sprawdzic na ZUZ PUE,ale tam nic nie ma,inni ze dopiero wtedy kiedy juz zostana wyslane pieniadze na konta i niby po wyslanym przelewie pojawi sie info kiedy i jaki termin bedzie obowiazywal.

  4. Brak jakiejkolwiek daty w pue. Filmiki pokazujące jak to sprawdzić to bujda na resorach.

  5. W zakładce ubezpieczony trzeba wejść w rodzina 500 plus I tam jest szczegóły twoich wniosków zaznaczyć dziecko i wszystko pisze😉

  6. Nie ma żadnej informacji kiedy przelew moja sąsiadka już 1 .06.22 r miała wypłacone a do tej pory nic nie mam a wniosek złożyłam 1.02.22r

  7. W PUE ZUS nie widnieje data wypłaty świadczenia. Wniosek złożyłam 30.05 czy mogę dostać przelew w czerwcu? Czy raczej są znikome szanse?

  8. Jest podany termin, na panelu Zus w zakładce ubezpieczony trzeba kliknąć w szczegóły wniosku potem na dziecko i zakładkę na dole wypaty/zwroty i tam wyświetli się termin wypłaty.

  9. Daty pojawiają się jakiś tygodnia przed wypłatą 10 czerwca dostałam termin na 18 .trzeba sprawdzać na pue 3-4 razy dziennie czy coś pojawi i tyle