Od 2018r. jeden podatek. PIT, ZUS, NFZ razem

Dotychczasowe podatki na PIT, ZUS oraz NFZ mają zostać ujednolicone. Ma zostać także podwyższona kwota wolna od podatku. Podatek ZUS ma być też korzystniejszy dla małych przedsiębiorców.

Jednolity podatek

Projekt nowej ustawy podatkowej złożył rząd PIS. Tak uzasadniają swoje działania: „celem projektowanych regulacji jest zapewnienie możliwości wymiany informacji pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Ministrem Finansów w zakresie niezbędnym do tworzenia analiz, prognoz i modeli prognostycznych oraz w celu weryfikacji danych własnych obu instytucji”. ”

Kwota wolna od podatku, korzystniejszy ZUS

Rząd zaznacza, że nie pragnie podwyższyć podatków. Dodatkowo, jak obiecywali, ma zostać podwyższona kwota wolna od podatku do 8 tys. zł. Korzystniejszy ma być także podatek dla drobnych przedsiębiorców, którzy po trzech latach muszą płacić składki ZUS w wysokości 1.2 tys. zł. Jest to często zabójcza opłata dla drobnych firm. Przedsiębiorcy stają się niewypłacalni, przez co zawieszają bądź zamykają firmy.

Więcej szczegółów na temat projektu dostępnych będzie za kilka tygodni. Przedtem Sejm musi uchwalić ustawę o administracji podatkowej oraz  systemie ubezpieczeń społecznych, która ułatwi rotację danych między Ministerstwem Finansów a ZUS, co jest niezbędne do wyliczenia stawek.

(fot. Dominik Wąsik)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.