Od 1 września nowy przedmiot w podstawie programowej. Tego będą uczyć w szkołach

uczeń nauka książki

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od przyszłego roku szkolnego w podstawie programowej znajdzie się nowy przedmiot.

Uczniowie szkół średnich będą się uczyć łaciny i kultury antycznej. Od 1 września, czyli wraz z początkiem roku szkolnego 2020/2021, wejdzie on w skład podstawy programowej jako jeden z przedmiotów do wyboru dla wszystkich, obok plastyki, muzyki i filozofii. Na realizację przedmiotu w pierwszej klasie liceum ogólnokształcącym i technikum przewidziana jest jedna godzina tygodniowo.

„Celem zajęć nie jest przekazywanie uczniom wiedzy deklaratywnej o języku i jego strukturze gramatycznej, ale kształcenie przede wszystkim umiejętności oraz pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień” – czytamy w rozporządzeniu.

Nowy przedmiot – język łaciński i kultura antyczna – mają dać uczniom możliwość szerszego spojrzenia na dziedzictwo kultury antycznej. Z kolei przedmiot język łaciński i kultura antyczna realizowany w zakresie rozszerzonym, ma na celu zarówno przekazanie wiedzy na temat języka łacińskiego i kultury starożytnej Grecji i Rzymu, jak również ich roli w rozwoju kultury i języka polskiego.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Twszystko w kit ! Jaki wybór??? To dyrektor decyduje czyli któremu nauczycielowi brakuje godzin do etatu taki wybiera przedmiot uczeń nie decyduje i nie wybiera !!!! . Np. Muzyka jej nauczanie trwa w klasach 4- 7 podobnie plastyka !!!!! Ha ha ha ciekawe kto będzie chodził do muzeum lub na koncerty albo będzie miał pojęcia o jakimkolwiek malarzu lub kompozytorze .kultura na psy a ministerstwo edukacji to dno!!!! A tak w ogóle to jestem nauczycielem muzyki po studiach muzycznych !!!@ pozdrawiam

  2. Oj,to ksiądz bedzie miał godziny,przecież o to chodziło,bo przecież ma też nauczyc czytac choć podstawy