Od 1 września każda torba foliowa będzie płatna. Sprawdź, ile za nie zapłacisz

IMG 20170922 090806
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od 1 września za każdą torebkę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić 25 groszy. Obecnie w Polsce zużywamy ich nawet 11 mld sztuk.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje znowelizowana ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi tzw. ustawa foliówkowa.

W życie weszły przepisy powodujące, że do każdej plastikowej torby przy kasie doliczana jest opłata recyklingowa na poziomie 20 groszy. Nie licząc tzw. „zrywek”, czyli małych woreczków np. przy stojakach z owocami i warzywami.

Opłata recyklingowa aktualnie jest doliczana do średnich reklamówek, czyli tych o grubości między 15 a 50 mikrometrów. Przedsiębiorcy obeszli obowiązujące przepisy i wprowadzili na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie trzeba płacić.

Ministerstwo Środowiska zauważyło, że pieniądze zamiast trafiać do budżetu państwa trafiały do portfeli przedsiębiorców – od 1 września każda torba foliowa prócz zrywek będzie objęta opłatą recyclingową. Opłata za foliówkę wyniesie 25 groszy, w tym VAT.

Nie osiągnęliśmy też efektów ekologicznych, stąd decyzja o objęciu wszystkich foliówek powyżej 15 mikrometrów opłatami” – tłumaczył w radiowej „Jedynce” Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska.

Według szacunków resortu finansów objęcie wszystkich toreb foliowych opłatą recyklingową ma dać jeszcze w tym roku 63 mln zł do budżetu, a w 2020 r. – ponad 1,4 mld zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.