Od 1 marca obowiązują nowe zasady obliczania opłat za ciepło. Czy zmniejszą się rachunki mieszkańców?

Ciepły grzejnik
Ciepły grzejnik | fot. Adobe Stock

Od 1 marca obowiązują przepisy ustawy ograniczającej podwyżki cen za ogrzewanie o maksymalnie 40 proc. Czy oznacza to, że rachunki mieszkańców za ogrzewanie i ciepło się zmniejszą? Postanowiliśmy dopytać o to Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Maksymalne ceny ciepła

Znowelizowane przepisy gwarantują, że w trwającym sezonie grzewczym maksymalny wzrost cen ciepła może wynieść nie więcej niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na koniec września 2022 roku. Rachunki odbiorców, którzy od października płacili za ciepło więcej, niż przyjęto w nowych przepisach, zostaną zmniejszone, a ewentualne nadpłaty odpowiednio rozliczone.

Przepisy stanowią, że w rozliczeniach z odbiorcami stosowany jest najkorzystniejszy dla nich z trzech obowiązujących systemów wsparcia. Pierwszy przewiduje, że cena wytwarzania ciepła – bez uwzględniania kosztów dystrybucji – nie mogła przekroczyć ustawowego pułapu 150,95 zł za GJ ciepła wytwarzanego w źródłach gazowych lub olejowych, oraz 103,82 zł za GJ ciepła z pozostałych źródeł. Trzecia możliwość bazuje wprost na zatwierdzanych przez prezesa URE taryfach firm ciepłowniczych.

Więcej: Maksymalne ceny ciepła od 1 marca 2023: nowe stawki. URE koryguje taryfy

Przepisy dotyczą odbiorców ciepła systemowego takich jak gospodarstwa domowe; szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej i inne instytucje użyteczności publicznej, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, które zapewniają dostawy ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej.

Mieszkańcy Lublina nie zapłacą mniej za ciepło

Jak w Lublinie wygląda sytuacja z ceną ciepła po zmianie przepisów? Postanowiliśmy dopytać o to Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które dostarcza ciepło do prawie 75 proc. gospodarstw domowych w Lublinie, ogrzewając blisko 250 tys. mieszkańców.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma obowiązek stosować cenę najkorzystniejszą dla odbiorcy. W przypadku lubelskiego systemu ciepłowniczego jest to cena wytwarzania ciepła z rekompensatą, czyli dotychczas obowiązująca. Wzrost stawek za ciepło w odniesieniu do 30 września dla odbiorców uprawnionych był poniżej 40 proc., dlatego też od 1 marca ceny nie ulegną zmianie – informuje Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy LPEC Lublin.

Ceny ciepła w lubelskim systemie ciepłowniczym obliczone zgodnie z nowymi przepisami:

  • średnia cena wytwarzania z rekompensatą powiększona o średnią stawkę za usługi przesyłowe wynosi 124,08 zł/GJ (stosowana obecnie w rozliczeniach z uprawnionymi odbiorcami),
  • maksymalna dopuszczalna średnia cena w lubelskim systemie ciepłowniczym wyznaczona w oparciu o stawki i ceny opublikowane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynosi 124,28 zł/GJ (średnia cena dostawy ciepła z dnia 30.09.2022 powiększona o 40 proc.),
  • średnia cena dostawy ciepła wynikająca z zatwierdzonych taryf wynosi 127,95 zł/GJ.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.