Maksymalne ceny ciepła od 1 marca 2023: nowe stawki. URE koryguje taryfy

Prezes URE koryguje taryfy i publikuje maksymalne stawki ciepła w 2023 r.
Prezes URE koryguje taryfy i publikuje maksymalne stawki ciepła w 2023 r. | fot. Adobe Stock

Prezes URE opublikował maksymalne ceny ciepła, które będą obowiązywać od 1 marca 2023 r. Są to stawki obowiązujące od 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc.

Maksymalne ceny i stawki za ciepło 2023

Prezes URE opublikował zestawienie wartości cen i stawek opłat, które będą podstawą do wyliczenia przez sprzedawców ceny maksymalnej dla odbiorców ciepła. Wykaz zawiera stosowane na dzień 30 września 2022 r. przez koncesjonowane przedsiębiorstwa ciepłownicze zgodnie z zatwierdzonymi taryfami ceny: za zamówioną moc, ciepła i nośnika ciepła, oraz stawki opłat, które zostały powiększone o 40 proc.

Opublikowane przez URE ceny i stawki są maksymalnymi kwotami netto (nie zawierają podatku VAT), jakie poszczególne przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą stosować do 31 grudnia 2023 r. w rozliczeniach z odbiorcami, takimi jak gospodarstwa domowe, szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej, a także wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, które zapewniają dostawy ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej.

URE nowe taryfy ciepła 2023

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, przepisy stanowią, że w rozliczeniach z odbiorcami stosowany jest najkorzystniejszy dla nich z trzech obowiązujących systemów wsparcia. Pierwszy przewiduje, że cena wytwarzania ciepła – bez uwzględniania kosztów dystrybucji – nie mogła przekroczyć ustawowego pułapu 150,95 zł/GJ ciepła wytwarzanego w źródłach gazowych lub olejowych, oraz 103,82 zł/GJ ciepła z pozostałych źródeł. Ceny netto nie mogą wzrosnąć więcej niż 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 r. Trzecia możliwość bazuje wprost na zatwierdzanych przez Prezesa URE taryfach firm ciepłowniczych.

Jeśli cena wyliczona przez dystrybutora według nowych zasad okaże się niższa niż płacona przez odbiorców od początku października 2022 r., to ich rachunki zostaną wstecznie skorygowane – podkreślił URE.

Z kolei wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie, jako klienci firm ciepłowniczych, muszą poinformować swoich lokatorów o nowych cenach i stawkach opłat za ciepło.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.