Ważny temat? Prześlij newsa!

Od 1 marca obowiązują nowe zasady obliczania opłat za ciepło. Czy zmniejszą się rachunki mieszkańców?

Spotted Lublin

Od 1 marca obowiązują przepisy ustawy ograniczającej podwyżki cen za ogrzewanie o maksymalnie 40 proc. Czy oznacza to, że rachunki mieszkańców za ogrzewanie i ciepło się zmniejszą? Postanowiliśmy dopytać o to Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Maksymalne ceny ciepła Znowelizowane przepisy gwarantują, że w trwającym sezonie grzewczym maksymalny wzrost cen ciepła może wynieść nie więcej niż […]

Ciepły grzejnik

Ciepły grzejnik | fot. Adobe Stock

Od 1 marca obowiązują przepisy ustawy ograniczającej podwyżki cen za ogrzewanie o maksymalnie 40 proc. Czy oznacza to, że rachunki mieszkańców za ogrzewanie i ciepło się zmniejszą? Postanowiliśmy dopytać o to Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Maksymalne ceny ciepła

Znowelizowane przepisy gwarantują, że w trwającym sezonie grzewczym maksymalny wzrost cen ciepła może wynieść nie więcej niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na koniec września 2022 roku. Rachunki odbiorców, którzy od października płacili za ciepło więcej, niż przyjęto w nowych przepisach, zostaną zmniejszone, a ewentualne nadpłaty odpowiednio rozliczone.

Przepisy stanowią, że w rozliczeniach z odbiorcami stosowany jest najkorzystniejszy dla nich z trzech obowiązujących systemów wsparcia. Pierwszy przewiduje, że cena wytwarzania ciepła – bez uwzględniania kosztów dystrybucji – nie mogła przekroczyć ustawowego pułapu 150,95 zł za GJ ciepła wytwarzanego w źródłach gazowych lub olejowych, oraz 103,82 zł za GJ ciepła z pozostałych źródeł. Trzecia możliwość bazuje wprost na zatwierdzanych przez prezesa URE taryfach firm ciepłowniczych.

Więcej: Maksymalne ceny ciepła od 1 marca 2023: nowe stawki. URE koryguje taryfy

Przepisy dotyczą odbiorców ciepła systemowego takich jak gospodarstwa domowe; szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej i inne instytucje użyteczności publicznej, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, które zapewniają dostawy ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej.

Mieszkańcy Lublina nie zapłacą mniej za ciepło

Jak w Lublinie wygląda sytuacja z ceną ciepła po zmianie przepisów? Postanowiliśmy dopytać o to Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które dostarcza ciepło do prawie 75 proc. gospodarstw domowych w Lublinie, ogrzewając blisko 250 tys. mieszkańców.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma obowiązek stosować cenę najkorzystniejszą dla odbiorcy. W przypadku lubelskiego systemu ciepłowniczego jest to cena wytwarzania ciepła z rekompensatą, czyli dotychczas obowiązująca. Wzrost stawek za ciepło w odniesieniu do 30 września dla odbiorców uprawnionych był poniżej 40 proc., dlatego też od 1 marca ceny nie ulegną zmianie – informuje Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy LPEC Lublin.

Ceny ciepła w lubelskim systemie ciepłowniczym obliczone zgodnie z nowymi przepisami:

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check