Oczyszczalnia z własną farmą fotowoltaiczną. Pozwoli zaoszczędzić 850 tys. zł rocznie

MPWiK Lublin elektrownia fotowoltaiczna 1
Elektrownia fotowoltaiczna na terenie Oczyszczalni Ścieków Hajdów | fot. MPWiK Lublin

Zakończyła się budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków MPWiK na Hajdowie. Inwestycja zaspokoi 70 proc. zapotrzebowania obiektu na prąd i pozwoli zaoszczędzić rocznie 850 tys. zł.

Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków Hajdów rozpoczęła pod koniec stycznia 2020 r. Projekt realizowany przez MPWiK w Lublinie obejmuje instalację złożoną z 6552 paneli monokrystalicznych, rozmieszczoną na obszarze ok. 4 hektarów. Stalowa konstrukcja nośna waży blisko 102 tony. Na konstrukcji wsporczej zainstalowano 118 ton ogniw fotowoltaicznych, obliczonych na moc szczytową 1998,36 kWp.

Koszt inwestycji to 8,1 mln zł. Zwrot kosztów nastąpi najpóźniej w ciągu 6-7 lat – przy obecnych cenach energii (przy rosnących cenach za energię ten zwrot nastąpi wcześniej).

„Biorąc pod uwagę przewidywaną roczną produkcję energii w instalacji fotowoltaicznej w wysokości 2050 MWh oraz aktualne ceny zakupu energii elektrycznej na rynku, roczne oszczędności z tytułu niezakupienia energii od dostawców zewnętrznych wyniosą ok. 850 tys. zł” – mówi Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK w Lublinie.

Obecnie z biogazu oczyszczalnia uzyskuje rocznie energię elektryczną na poziomie ok. 10 000 MWh. Po uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznej energia ze źródeł własnych zaspokoi ok. 70 proc. ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną.

MPWiK Lublin elektrownia fotowoltaiczna 1 1
Elektrownia fotowoltaiczna na terenie Oczyszczalni Ścieków Hajdów | fot. MPWiK Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.