Ochrona dzieci przed słońcem – jakie kosmetyki stosować?

Ochrona dzieci przed słońcem
Ochrona dzieci przed słońcem | fot. Adobe Stock

Lato zbliża się wielkimi krokami. Coraz cieplejsze dni są spowodowane bliskością Słońca i mocniejszymi promieniami. Z tego powodu nasz organizm reaguje inaczej. Jeszcze bardziej podatnymi na zmiany pogodowe są dzieci. Ich delikatna skóra wymaga specjalnej troski na co dzień. Podczas gorących dni, powinniśmy zwracać na nią jeszcze większą uwagę. Jak ochronić dziecięcą skórę przed nadmiarem promieni słonecznych? Sprawdźcie.

Opalanie dzieci – kilka zasad rozsądnego postępowania

Aby odpowiednio zadbać o skórę dziecka, należy działać wielotorowo. Jak? Poniżej 7 podstawowych zasad dbania o wrażliwą cerę malucha.

1. Nawilżanie. Skóra dziecka jest cieńsza od naszej. Z tego też powodu należy nawilżać ją bardzo często. Specjalne kremy do dziecięcej cery posiadają szczególne substancje chroniące przed działaniem szkodliwych promieni ultrafioletowych. Ważne, aby produkty te zawierały witaminy A, C i E oraz antyoksydanty regenerujące skórę.

2. Krem z filtrami mineralnymi. Podstawową zasadą jest wybieranie wyższego filtru przy coraz mocniejszym słońcu oraz dłuższym czasie przebywania na zewnątrz. Idąc tym tropem, powinniśmy używać kremu z faktorem powyżej 30, jednak w przypadku wrażliwej skóry malucha, lepiej postawić na krem do opalania dla dzieci SPF 50, dzięki czemu mamy pewność, że nie pojawią się oparzenia. Jasna karnacja oraz nieustanny ruch powodują, że warto stosować mocniejszą ochronę oraz opcję wodoodporną.

3. Krótki czas opalania. Godziny przedpołudniowe to największy skwar zarówno pod względem temperatury powietrza, jak i intensywności promieni słonecznych. Niezależnie od godziny zabawy na zewnątrz, dziecko powinno robić sobie przerwy, chowając się w środku mieszkania lub mając wyznaczone miejsce np. na plaży, w którym może się ukryć pod parasolem.

4. Nakładanie kremu. Minimum pół godziny przed wyjściem na zewnątrz powinniśmy nałożyć balsam na ciało dziecka. Kosmetyk działa na skórze do trzech godzin, dlatego też po tym okresie ponawiajmy nakładanie produktu. Ważne jest też, aby wykonywać tę czynność także w pochmurne dni – promienie przebijają się przez chmury.

5. Elementy ubioru. Maluch powinien być ubrany lekko, zwiewnie, wygodnie i bezpiecznie. Ubrania nie powinny przeszkadzać mu w zabawie i być zbyt grube, co powoduje nadmierne pocenie i męczenie się dziecka. Z kolei zasłonięcie np. ramion chroni delikatną skórę przed promieniami słonecznymi i zabezpiecza przed oparzeniami.

6. Akcesoria. Kapelusze, czapki, chustki, okulary przeciwsłoneczne i wszelkie dodatki to niezbędne elementy wychodzenia na ekspozycję słoneczną. W ten sposób chronimy malucha przed oparzeniami, udarami i innymi nieprzyjemnymi konsekwencjami nieodpowiedniej ochrony podczas opalania.

7. Napoje. Wysokie temperatury wzmagają pragnienie, a w przypadku dzieci ich nieokiełznana zabawa potrafi szybko spowodować odwodnienie. Pilnujmy, aby w gorące dni najmłodsi wypijali minimum 2,5 litra wody. Dzięki temu skóra będzie jędrna i nawilżona, a organizm maluch nie przegrzeje się.

Zagrożenia spowodowane opalaniem się dzieci

Czasami pomimo pilnowania nawyków opalania i dbania o skórę dziecka, nasz maluch odczuwa ból spowodowany ekspozycją na słońce. Silnie zaczerwienioną cerę należy ochłodzić stosowaniem najpierw domowych sposobów jak okładami ze zsiadłego mleka lub śmietany. Jeśli jednak dodatkowo pojawiają się objawy bólu głowy, skóry czy gorączka, niezwłocznie należy to skonsultować z lekarzem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.