Obowiązkowe maseczki w pracy. Decyzja należy do pracodawcy

maseczka praca biuro
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od środy to pracodawca decyduje o zakrywaniu ust i nosa przez pracowników, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Rozporządzenie opublikowano we wtorek w Dzienniku Ustaw.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 28 listopada w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jeden z punktów rozporządzenia mówił o tym, że maseczki muszą nosić pracownicy w zakładach pracy w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba.

We wtorek 1 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano kolejne rozporządzenie, które zmienia zapis dotyczący nakazu zakrywania ust i nosa w zakładach pracy, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba.

„Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Jak podano, to samo dotyczy osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

W tym przypadku wprowadzono – jak przed 28 listopada 2020 r. zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa w stosunku do osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w tych budynkach, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania.

Dodano, że „w zakładach pracy i wymienionych budynkach będzie można odkrywać usta i nos w celu spożycia posiłku – co jest rozwiązaniem oczywistym”.

Źródło: PAP

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.