Obowiązkowe maseczki od 16.04.2020. Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych

obowiązkowe maseczki dla wszystkich
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od 16 kwietnia każda osoba będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, w których trudno jest zachować bezpieczną odległość od innej osoby.

Obowiązkowe noszenie maseczek to kolejne obostrzenie wprowadzone w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. W Polsce nakaz ten obowiązywać będzie od czwartku 16 kwietnia. Każda osoba będąca w miejscu publicznym będzie musiała mieć na sobie maseczkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.

Obowiązek noszenia maseczki dotyczy wszystkich, którzy znajdują się w miejscach publicznych, w których trudno jest zachować bezpieczną odległość od innej osoby (np. w sklepach spożywczych, aptekach lub na ulicy). Zasłanianie ust i nosa np. maseczką nie zwalnia z konieczności zachowania odpowiedniego dystansu (min. 2 metrów).

Czym zasłonić usta i nos? Ministerstwo zdrowia informuje, że nie muszą być to maseczki ochronne. Równie dobrze może być to część odzieży, chusta, szalik, przyłbica lub maska.

Obowiązkowe maseczki w miejscach publicznych. W jakich miejscach noszenie maseczek jest obowiązkowe?

W związku z planowanym na 16 kwietnia wejściem w życie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych Ministerstwo Zdrowia podało do informacji publicznej wykaz miejsc, w których będziemy musieli zakryć usta i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:

– w środkach publicznego transportu zbiorowego;

– w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;

– na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż;

– na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

Przepisów o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa nie stosuje się w przypadku:

– poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;

– dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę? INSTRUKCJA

1. Przed nałożeniem maski umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu.

2. Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.

3. Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu.

4. Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna, nie używaj ponownie masek jednorazowych.

5. Aby zdjąć maskę – chwyć ją od tyłu za wiązanie (nie dotykaj przodu maski).

6. Wyrzuć maseczkę do zamykanego pojemnika; umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu.

WAŻNE! Nie wyrzucaj maseczki do toalety!

Z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy na naszej stronie specjalną zakładkę KORONAWIRUS, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa w Lublinie i województwie lubelskim.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.