Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt. Chodzi o obowiązek rejestracji kur i kaczek w bazie ARiMR. Już wiadomo, kto będzie zwolniony ze zgłoszenia drobiu.
Spis treści
Rejestracja drobiu 2023
Zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożonymi przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, a w Polsce uregulowanymi przez ustawę o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, do 6 kwietnia 2023 r. właściciele drobiu mieli obowiązek zgłoszenia miejsca utrzymania drobiu, niezależnie od ilości ptactwa, a więc nawet od jednej sztuki.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zalecało właścicielom drobiu wstrzymać się ze zgłoszeniem kur i kaczek do ARiMR. W drodze odstępstwa państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Na takie rozwiązanie zdecydowała się również Polska.
„Tego rodzaju zwolnienie dotyczy zatem m.in. przypadków utrzymywania drobiu na własne potrzeby, w sytuacji, gdy mięso lub jaja z tego drobiu są przeznaczane w tym samym celu. Brak konieczności rejestracji takiego drobiu u powiatowego lekarza weterynarii zwalnia z obowiązku rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR” – wyjaśnia Dariusz Mamiński z wydziału prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Projekt ustawy o obowiązku rejestracji drobiu
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zdążyło wprowadzić odpowiednich przepisów przed 6 kwietnia. W ostatnich tygodniach poznaliśmy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt. Został on wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
„Projekt ten został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Termin wejścia w życie projektowanej ustawy uzależniony jest od tempa prac na etapie prac parlamentarnych” – mówi Dariusz Kamiński.
Według nowych przepisów zakład drobiu to miejsca, gdzie są otrzymywane w niewoli kury, kaczki, kaczki piżmowe, gęsi, gęsi garbonose, indyki, przepiórki japońskie, perlice i strusie.
Kto jest zwolniony z obowiązku rejestracji kur?
Kryteria zastosowania odstępstwa polegającego na zwolnieniu z obowiązku rejestracji drobiu są następujące:
- w zakładzie nie są utrzymywane zwierzęta kopytne (np. krowy, konie, świnie, kozy, owce);
- w zakładzie w celach hodowlanych nie są utrzymywane psy, koty ani fretki;
- w zakładzie nie ma miejsca przemieszczanie utrzymywanych zwierząt lądowych, materiału biologicznego ani produktów pochodzenia zwierzęcego do lub z innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego;
- utrzymywane zwierzęta lądowe, materiał biologiczny lub produkty pochodzenia zwierzęcego nie są przeznaczone do przemieszczenia poza zakład.
Tego rodzaju zwolnienie dotyczy zatem m.in. przypadków utrzymywania drobiu na własne potrzeby, w sytuacji, gdy mięso lub jaja z tego drobiu są przeznaczane w tym samym celu.
„Brak konieczności rejestracji takiego drobiu u powiatowego lekarza weterynarii zwalnia z obowiązku rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa” – informuje resort rolnictwa.
Ile sztuk drobiu na własne potrzeby?
Natomiast obowiązek dokonywania do komputerowej bazy danych ARiMR m.in. zgłoszeń zwiększenia lub zmniejszenia liczby ptaków i jaj wylęgowych w zakładzie drobiu dotyczy podmiotów prowadzących zakłady drobiu, utrzymujących nie mniej niż:
- 350 ptaków z gatunku kura (Gallus gallus) utrzymywanych jako kury nioski lub 500 ptaków z gatunku kura (Gallus gallus) utrzymywanych jako brojlery kurze;
- 100 ptaków z gatunku kaczka (Anas platyrhynchos) lub kaczka piżmowa (Cairina moschata);
- 100 ptaków z gatunku gęś (Anser anser) lub gęś garbonosa (Anser cygnoides);
- 100 ptaków z gatunku indyk (Meleagris gallopavo);
- 350 ptaków z gatunku przepiórka japońska (Coturnix japonica);
- 100 ptaków z gatunku perlica (Numida meleagris);
- 2 ptaków z gatunku struś (Struthio camelus);
- lub przetrzymujących nie mniej niż 500 jaj ptaków z gatunków wymienionych w lit. a–f lub 10 jaj ptaków z gatunku struś (Struthio camelus).
Ponadto obowiązek ten dotyczy podmiotu prowadzącego zakład drobiu, ubiegającego się o przyznanie pomocy finansowej ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji lub Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, której przyznanie jest uzależnione od posiadania ptaków ww. gatunków, niezależnie od liczby utrzymywanych ptaków.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię