Obowiązek noszenia maseczki w pracy. Wyjątków jest niewiele

maseczka praca biuro
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od 28 listopada obowiązkowe jest noszenie maseczki w pracy, bez względu na to, czy pracownicy zachowują wymagany dystans. Maseczki mają w obowiązywać także w pomieszczeniach typu open space czy na stołówce.

W najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów, które obowiązuje od soboty 28 listopada, widnieje zapis, który mówi o tym, że maseczki muszą nosić pracownicy w zakładach pracy w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Zasada ma obowiązywać do 27 grudnia.

Kto jest wyłączony z obowiązku noszenia maseczek?

Do grupy osób, które nie muszą nosić maseczek zaliczają się m.in. małe dzieci (do 5. roku życia), a także osoby chore z całościowymi zaburzeniami rozwoju, osoby z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. W końcu także osoby, które mogą mieć trudności z samodzielnym zakrywaniem lub odkrywaniem ust, lub nosa.

W przypadku osób chorych konieczne jest jednak okazanie zaświadczenia lekarskiego, czy innego dokumentu, który potwierdzi zasadność zwolnienia z obowiązku.

Obowiązek nie dotyczy także: kierowców pojazdów będących środkami publicznego transportu zbiorowego lub pojazdów samochodowych wykonujących zarobkowy przewóz osób, jeżeli w pojeździe zapewniono oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność, osoby kierujące statkiem oraz przebywające w kabinie pilotów na statku powietrznym, kierowców wykonujących przewozy drogowe w załodze.

Zwolnieniem objęci są jeszcze członkowie personelu lotniczego przebywającego w kabinie pilota; księża odprawiający mszę; żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe; osoby przebywające na stałe lub czasowo w budynkach użyteczności publicznej; a także sędziowie, trenerzy i osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych.



WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.