Obostrzenia podzielą Polskę na zielone, żółte i czerwone strefy. Osoby zaszczepione poza limitami

maseczka na chodniku
Maseczka na chodniku | fot. Dominik Wąsik

Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski szczyt zakażeń koronawirusem w Polsce będzie na przełomie listopada i grudnia. Polska może zostać również podzielona na zielone, żółte i czerwone strefy.

Nowe obostrzenia możliwe jeszcze w tym tygodniu

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany w radiowej Jedynce o ewentualne regionalne lockdowny i zaostrzenie obostrzeń.

„Ten tydzień będzie dość ważny. Zobaczymy, jaka jest utrzymująca się tendencja. Czy to jest tendencja wzrostowa na poziomie 100 procent, 110 procent, jak mieliśmy już w poprzednich dniach, czy będzie zdecydowanie mniejsza” – mówił wiceminister Kraska.

Zwrócił uwagę, że prawie codziennie zbiera się z Ministerstwie Zdrowia sztab, podczas którego resort otrzymuje dane z Polski wschodniej, gdzie odnotowywanych jest najwięcej zakażeń. Jak dodał, „niepokojące sygnały docierają też z woj. zachodniopomorskiego, śląskiego, małopolskiego”.

„Najnowsze prognozy przewidują, że szczyt zachorowań będzie na przełomie listopada i grudnia. Czy tak się stanie, trudno teraz powiedzieć. Epidemia nie czyta naszych prognoz, tak jak pokazały poprzednie miesiące – nie zawsze się one sprawdzają” – powiedział Kraska.

Zielone, żółte i czerwone strefy w Polsce

Wiceminister Kraska był również gościem w programie Newsroom WP, w którym został zapytany o podział Polski na zielone, żółte i czerwone strefy.

„Mamy przygotowany plan, mamy przygotowane proporcje, kiedy takie strefy mogą powstać” – stwierdza Waldemar Kraska, jednocześnie dodając, że rząd jeszcze nie zamierza ich wprowadzać.

Czynnikami, które rząd weźmie pod uwagę przy wprowadzaniu trzech stref będą: ilość zakażeń na danym obszarze, liczba osób zaszczepionych oraz pacjentów w szpitalach.

„Te trzy zmienne będą wpływały na to, czy dany obszar będzie w strefie żółtej czy też w czerwonej” – podkreślił Kraska.

Rząd nie jest na razie skłonny do wprowadzania ograniczeń. Pewne jest to, że osoby zaszczepione mają nie liczyć się do żadnych limitów i ich obostrzenia nie będą obowiązywać.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nazizm XIX, biała rasa i dyskryminacją społeczną. Zaszczepi też chorują i zarażają.