Obniżka cen skupu jabłek ma znamiona zmowy cenowej? Lubelska Izba Rolnicza apeluje do rolników

jabłka sad
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Lubelska Izba Rolnicza apeluje do rolników, by Ci nie dostarczali jabłek przemysłowych i deserowych do punktów skupów. Chodzi o prawdopodobieństwo zmowy cenowej podmiotów skupujących.

W miarę postępu sezonu sytuacja w handlu jabłkami jest coraz bardziej chaotyczna – ceny wciąż spadają. Najbardziej niepokoi fakt, że pomimo plonów o 40% mniejszych niż ubiegłoroczne, ceny niebezpiecznie szybko zbliżają się do tych z ubiegłego roku. Tym faktem zaniepokoiła się Lubelska Izba Rolniczka.

Z wielkim niepokojem odnotowaliśmy drastyczny spadek ceny skupu jabłek w porównaniu do poprzedniego tygodnia z 0,59 zł/kg do 0,45 zł/kg na dzień dzisiejszy. Co gorsza pojawiły się spekulacje, iż podmioty skupujące planują jeszcze cenę obniżyć” – mówi Antoni Skura, wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej podmioty skupujące wykorzystują fakt słabszych tegorocznych i są w zmowie cenowej, wiedząc o tym, że rolnik nie ma wystarczających warunków, aby przetrzymać owoce i czekać na podwyższenie ceny w skupie.

Ponadto rynek zbytu został ograniczony przez embargo rosyjskie, nadmierny import owoców oraz zmiany w przepisach dotyczących zatrudnienia pracowników sezonowych.

Zatrudnienia pracowników przy pracach sezonowych przy tak niskich cenach skupu przestaje być opłacalne dla rolnika – sadownika, a co za tym idzie, konsekwencją tego będzie likwidowanie produkcji. Nie możemy do tego dopuścić” – komentuje Antoni Skura,

W związku z tym Lubelska Izba Rolnicza wnosi o wprowadzenie stosownych regulacji systemowych, oraz ustalenia minimalnych cen skupu jabłek deserowych oraz przemysłowych, w taki sposób, aby ograniczyć samowolkę cenową podmiotów skupujących. LIR wnosi również o powstrzymanie nadmiernego importu owoców oraz zmianę i uregulowanie przepisów dotyczących zatrudnienia pracowników sezonowych, w tym obcokrajowców.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.