Obchody Święta Wojska Polskiego 2020 w Lublinie. Nie będzie grochówki i pikniku wojskowego

Obchody Święta Wojska Polskiego 2020 w Lublinie. Nie będzie grochówki i pikniku wojskowego
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie będą inne od tych obchodzonych w ubiegłych latach, będzie skromniej. Nie będzie pikniku wojskowego ani przemarszu wojska.

Z racji bezpośredniego zagrożenia epidemiologicznego obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie w tym roku będą skromne, nie będzie pikniku wojskowego ani przemarszu wojska. Jak do tej pory, gdzie co roku każdy z nas mógł podziwiać wojskowy sprzęt oraz pojazdy, maszerujących żołnierzy, a także spróbować uwielbianej przez wielu żołnierskiej grochówki, tak w tym roku będzie musiał obejść się smakiem.

Uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w sobotę (15 sierpnia) o godz. 8:30 od Mszy Świętej, która zostanie odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej przy ul. Królewskiej 10. Następnie nastąpi przemarsz na Plac Litewski, gdzie od godz. 10 odbywać się będzie główna część obchodów, które będą obejmowały:

• złożenie meldunku,
• podniesienie flagi państwowej,
• powitanie zaproszonych gości,
• odczytanie decyzji, rozkazów, wyróżnień,
• przemówienia,
• odczytanie apelu pamięci, salwa honorowa,
• złożenie wieńców,
• odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

Uczestnicy wydarzenia zobowiązani będą do założenia maseczek i zachowania zasad dystansu społecznego. Za organizację wydarzenia odpowiada 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.