Obchody 83. rocznicy bombardowania Lublina 9 września 1939 r. [PROGRAM]

Obchody rocznicy bombardowania Lublina 9 września 1939 r.
Obchody rocznicy bombardowania Lublina 9 września 1939 r. | fot. Miasto Lublin

9 września mija 83. rocznica najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez niemiecką Luftwaffe. Dziś odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia. Sprawdź program obchodów.

Rocznica bombardowania Lublina 9 września 1939 r.

83 lata temu niemiecka Luftwaffe dokonała barbarzyńskiego nalotu na Lublin. W wyniku bombardowania zginęło blisko tysiąc mieszkańców miasta, między innymi pracownicy Zarządu Miasta, w tym dzielny woźny Jan Gilas, który wyniósł niewybuch z budynku pełnego ludzi. W kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu obok Poczty Głównej zginął zasypany gruzami wybitny poeta Józef Czechowicz.

Pracowników Zarządu Miasta, poległych od bomb na stanowisku pracy w Ratuszu, upamiętnia tablica pamiątkowa na jego ścianie, od strony ul. Lubartowskiej. W większości pochowani zostali oni na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie główne wejście od ul. Generała Władysława Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie).

W rocznicę bombardowania Lublina, zgodnie z wieloletnią tradycją, przedstawiciele władz miasta i województwa wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

Program obchodów:

9:30 Uroczyste spotkanie pamięci przy pomniku Józefa Czechowicza, na placu jego imienia;
10:15 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na Ratuszu;
11:00 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych, na cmentarzu przy ul. Unickiej.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.