LUBLIN: Obchody Święta Konstytucji 3 maja. Była defilada i uroczysty polonez [ZDJĘCIA]

Defilada podczas obchodów 3 MAJA w Lublinie | fot. Damian Gerhand

W środę w całym kraju odbyły się obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Lublinie główne uroczystości zorganizowano na Placu Zamkowym.

Święto, upamiętniające uchwaloną w 1791 roku przez Sejm Czteroletni Konstytucję 3 maja, rozpoczęło się od sesji Rady Miasta Lublin. Po niej odprawiono mszę świętą w Archikatedrze Lubelskiej, po której uczestnicy w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowych przemaszerowali na Plac Zamkowy.

Oficjalną część uroczystości rozpoczął ceremoniał wojskowy, meldunek dowódcy uroczystości, powitanie kompanii honorowych, podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Wojskowej w Lublinie.

Reprezentanci poszczególnych instytucji: członkowie Komitetu Honorowego obchodów Święta 3 Maja, parlamentarzyści, przedstawiciele konsulatów, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, centralnych organów władzy, instytucji i organizacji złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Oficjalne uroczystości zakończyła defilada kompanii honorowych, przejazd kawalerii oraz pokaz pojazdów historycznych, po których prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk poprowadził spod Zamku, po schodach w kierunku Placu Zamkowego uroczystego Poloneza.

W programie Festynu Trzeciomajowego był m.in. koncert pieśni i tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych i nauka tańców narodowych z Zespołem „Sławiniacy”, wycieczki z przewodnikami, wystawy sprzętu wojskowego i służb mundurowych, pokazy oraz inne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy uroczystości zostali poczęstowani wojskową grochówką.

ZDJĘCIA | fot. Damian Gerhand

Uroczysty polonez | fot. Urząd Marszałkowski

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.